Praha bude pri budovaní 5G spolupracovať s Washingtonom

Spojené štáty chcú okrem vytvorenia mechanizmu pre výber dodávateľov vyvážiť svoj vplyv aj pri štandardizácii 5G technológií.
Praha bude pri budovaní 5G spolupracovať s Washingtonom

Český premiér Andrej Babiš a minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo v stredu podpísali deklaráciu v oblasti bezpečnosti sietí piatej generácie. Ich cieľom je spoločne vybudovať novú sieť tak, aby bola chránená pred neautorizovaným prístupom a mohla zaistiť súkromie ich občanom.

Pre oba štáty bude pri posudzovaní bezpečnosti potrebných technológií hrať hlavnú rolu dodávateľ. Chcú preto vytvoriť mechanizmus vyhľadávania spoľahlivých a dôveryhodných dodávateľov softvéru a hardvéru.

Hodnotiť budú ich nezávislosť od zahraničných vplyvov, transparentnú vlastnícku štruktúru, inovovanie technológií či etické štandardy a právne prostredie, v ktorom pôsobia.

Dokument vychádza v čase, kedy sa v Prahe mala konať v poradí druhá konferencia k bezpečnosti 5G sietí. Účasť na nej prisľúbil aj Pompeo. Pre pandémiu nového koronavírusu ju však organizátori odložili na neskôr.

Záverom minuloročnej konferencie boli tzv. Pražské návrhy, teda odporúčania pre oblasti politiky, ekonomiky, bezpečnosti a technológií, ako sa pripraviť na zavedenie 5G siete.

https://twitter.com/AndrejBabis/status/1258093286771896320

Huawei je stále v hre

Vynímajúc Česko, snaha Spojených štátov zabrániť európskym spojencom použiť pri budovaní 5G sietí technológie od čínskeho giganta Huawei do značnej miery zlyháva. Podľa New York Times za to môže hlavne fakt, že Američania doteraz nepredložili dôkazy o čínskej špionáži a neponúkli spojencom alternatívu, ktorá by sa mohla vyrovnať ponuke z Číny.

Na problém upozornil na tohtoročnej Mníchovskej bezpečnostnej konferencii aj Toomas Hendrik Ilves, bývalý prezident Estónska.

„Veľa z nás tu v Európe sa zhodne, že pri Huawei existujú značné riziká a Spojené štáty nám minimálne už jeden rok hovoria, aby sme nepoužívali Huawei. Ponúkajú ale alternatívu? Zafinancujú Nokiu alebo Ericsson? Čo iné máme robiť okrem toho, že nepoužijeme Huawei?“

Podľa New York Times sa očakáva, že dôležití spojenci Washingtonu ako Veľká Británia a Nemecko budú používať technológie Huawei, avšak len v okrajových, menej citlivých častiach siete. Naopak, Poľsko a Taliansko stále váhajú.

Nové pravidlo pre americké spoločnosti

Americké ministerstvo obchodu pripravuje nové pravidlo pre americké firmy, ktoré by im umožnilo spolupracovať s Huawei pri štandardizácii 5G technológií. Minuloročný zákaz predaja amerických technológií čínskej firme totiž paradoxne oslabil Američanov a naopak posilnil postavenie Číňanov pri stanovovaní technických špecifikácií a protokolov, informovala agentúra Reuters.

Nové pravidlo by malo vyriešiť otázku, do akej mieri môžu americké firmy zdieľať informácie s najväčším výrobcom telekomunikačných zariadení na svete. Vláda by firmám po novom umožnila účasť na stretnutiach normalizačných orgánov, v ktorých má zastúpenie aj Huawei.

„Nastavovanie medzinárodných štandardov je dôležité pre vývoj 5G. Tieto debaty sú aj o balansovaní týchto nastavení s ohľadom na potreby pre americkú národnú bezpečnosť,“ uviedol pre Reuters nemenovaný zdroj z prostredia vlády USA.

(VK)