Ransomvér ochromil austrálsky trh s vlnou, producenti prichádzajú o zisky

Chovatelia sa už dlhodobo obávali závislosti iba na jednom IT systéme.
Ransomvér ochromil austrálsky trh s vlnou, producenti prichádzajú o zisky

Austrália, jeden z najväčších svetových vývozcov vlny, bola minulý týždeň nútená pozastaviť svoj obchod po tom, čo jej aukčný systém zasiahol kybernetický útok. Informovala austrálska televízia ABC News.

Páchatelia pri ňom podľa jeho prevádzkovateľa použili ransomvér.

„Vykonali sme pravidelnú kontrolu a zistili sme, že databázy boli zamknuté, čo znamená, že sa softvér nedal používať,“ uviedol Pramod Pandey, riaditeľ výskumu v spoločnosti Talman, s tým, že k úniku údajov o obchodníkoch nedošlo.

Podľa odberateľa vlny zo Sydney, Scotta Carmodyho, útok najviac zasiahol chovateľov oviec, ktorí za nepredaný tovar nedostanú zaplatené. Táto nadbytočná vlna im naviac ničí vyhliadky na zvýšenie cien, keďže tento týždeň sa predaj zdvojnásobí.

Carmody sa spolu s organizáciou AWI, ktorá chovateľom oviec pomáha s výskumom a vzdelávaním,  zhodli, že systém má svoje chyby, kvôli ktorým už šesť rokov nepretržite upozorňujú na príliš veľkú závislosť priemyslu na ňom.

AWI dúfa, že prevádzkovateľ systém opraví čím skôr.

„Pretrvávajúce suchá už tak dostali veľa chovateľov do extrémnej finančnej tiesne. Trpia a zaslúžia si možnosť ponúkať a predávať svoju vlnu kedykoľvek, keď chcú, a nie aby boli odstavení kvôli zlyhaniu systému.“

Podľa Pandeya firma pracuje na obnove systému zo záložného zdroja, ale odmieta, že by sa v súčasnom systéme nachádzali nejaké nedostatky.

Očakáva sa, že systém bude opäť plne funkčný v utorok 3. marca. Niektorí chovatelia však ešte v pondelok hlásili nedostupnosť systému.

(SK)