San Francisco zakázalo využívanie technológie na rozpoznávanie tvárí

San Francisco zakázalo využívanie technológie na rozpoznávanie tvárí

Zákaz sa nevzťahuje na federálne inštitúcie sídliace v meste.

San Francisco sa stalo prvým americkým mestom, ktoré zakázalo používanie technológie na rozpoznávanie tvárí. Orgány mestskej správy San Francisca, mestskí policajti, dopravný podnik a súkromné spoločnosti už nebudú môcť využívať túto technológiu.

Algoritmickú identifikáciu tvare v priebehu posledných niekoľkých rokov začalo využívať množstvo inštitúcií v Spojených štátoch. Využívanie tejto technológie má prívržencov a odporcov. Mestskí zastupitelia v San Franciscu sa pridali k druhej skupine, keď odsúhlasili absolútny zákaz používania týchto zariadení v pomere 8:1. Ich prívrženci varujú, že zákaz môže skomplikovať snahu o zníženie kriminality a vystavuje obyvateľov mesta nebezpečenstvu. Nové pravidlo síce neumožňuje mestským inštitúciám využívať technológie na rozpoznávanie tvárí a vyhľadávanie osôb podľa fotografií a videozáznamov na iných zariadeniach, ale nezakazuje využívanie bezpečnostných kamier. V prípade mimoriadnych udalostí budú mať polícia a prokurátor právo požiadať o využitie inak zakázanej technológie.

Zákaz sa nevzťahuje na letiská a prístavy, ktoré sú pod správou federálnych úradov. Tie na rozdiel mesta novú technológiu zavádzajú aj v samotnom San Franciscu. Konkrétne na medzinárodnom letisku, ktoré je známe vysokým počtom prvých príletov cudzincov do Spojených štátov amerických.  Ministerstvo vnútornej bezpečnosti má v pláne do roku 2021 zabezpečiť kompletné zavedenie biometrického dohľadu na 20 najväčších letiskách USA.

Advokát Americkej únie občianskych slobôd v severnej Kalifornii Matt Cagle v rozhovore pre Guardian označil legislatívu za pozitívny krok smerom k zamedzeniu šírenia technológií, ktoré môžu diskriminovať a porušovať práva ľudí s inou farbou pleti a prisťahovalcov. Cagle tvrdí, že využitie rozpoznávanie tvárí by zo San Francisca nespravilo bezpečnejšie mesto, ale obmedzilo by slobodu jeho obyvateľov.

San Francisco už inšpirovalo aj iné mestá v USA. Oakland v Kalifornii a Somerville v štáte Massachusetts zvažujú zavedenie podobného opatrenia. Vláda štátu Kalifornia minulý týždeň zakázala používanie biometrických technológii na všetkých kamerách v štáte.

(HH)