Spojené štáty obvinili Rusko z kyberútoku na energetický sektor a zaviedli dodatočné sankcie

Spojené štáty obvinili Rusko z kyberútoku na energetický sektor a zaviedli dodatočné sankcie

Vláda Spojených štátov oznámila, že IT infraštruktúru niektorých amerických energetických spoločností infikoval nebezpečný malvér.

“Ruské správanie a metódy nás ohrozujú, budeme pokračovať v efektívnych odvetných opatreniach,” povedal v reakcii vysoko postavený predstaviteľ bezpečnostných zložiek.

FBI a Ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť (DHS) vydali varovanie, v ktorom nabádajú postihnuté firmy z energetického sektora, aby preverili svoju kyberobranu.

Zamestnanci ministerstva informovali, že motívom spomínaných útokov bolo hlavne získanie citlivých informácií o manažmente a správe počítačových sietí.

Varovanie FBI a DHS opisuje udalosť ako viacúrovňový koordinovaný útok vedený pod hlavičkou ruskej vlády, cielený na menšie firmy pôsobiace v energetickom odvetví. V prípadoch, v ktorých sa podarilo narušiť bezpečnostný systém, bola ohrozeniu vystavená celá odvetvová interná sieť.

V rovnakom čase americké ministerstvo financií ohlásilo uvalenie nových sankcií na ruských občanov a spoločnosti, proti ktorým boli počas vyšetrovania pod vedením špeciálneho prokurátora Roberta Muellera vznesené obvinenia za ovplyvňovanie prezidentských volieb. Tieto sankcie sa týkajú aj ruských informačných služieb FSB a GRU a nesúvisia s najnovším kybernetickým útokom. V prípade GRU napríklad ide o šesť vysoko postavených dôstojníkov, medzi nimi najvyššieho šéfa Igora Korobova a jeho troch zástupcov.

Ďalším z dôvodov uvalenia nových sankcií je aj účasť ruských tajných služieb na jednom z najrozsiahlejších kyberútokov vôbec, ktorý sa odohral vo februári.

Išlo o útok malvérom NotPetya, ktorý bol pôvodne mierený len na Ukrajinu. Neskôr však zasiahol infraštruktúru mnohých západných krajín. V konečnom dôsledku bol tento útok označený za jeden z najzávažnejších – celosvetový odhad škôd hovorí o desiatich miliardách amerických dolárov.

Niektorí americkí politici však ani najnovšie sankcie nepovažujú za dostatočne efektívne a volajú po tvrdších opatreniach. “Tieto sankcie sú sklamaním, nestačia na to, čo je potrebné na odrazenie eskalujúcej ruskej agresie, ktorú aktuálne môžeme pozorovať vo forme útoku chemickou zbraňou na pôde nášho najbližšieho spojenca,” reagoval Adam Schiff, vysoko postavený člen spravodajského výboru americkej Snemovne reprezentantov.

Zdroj: Antipropaganda.sk