Trumpova administratíva chce preverovať sociálne siete a kontakty cudzincov žiadajúcich o vstup do krajiny

V Spojených štátoch sa diskutuje o kontroverznom návrhu, ktorý by umožnil preskúmať váš profil na sociálnych sieťach v prípade, že sa uchádzate o povolenie na vstup do USA.

Ešte sa ani neskončila diskusia o tom, že Donald Trump zakázal udeľovanie vstupu občanom siedmich moslimských krajín a na stole je ďalší kontroverzný návrh.

Televízia CNN o ňom tvrdí, že každý cudzinec, ktorý žiada o víza do USA, by podľa neho mal byť preverovaný. Týka sa to najmä aktivít na sociálnych sieťach ako Facebook, Twitter či YouTube.

Americká vláda by taktiež mohla žiadať zoznam telefónnych kontaktov. V prípade, že by návštevník odmietol ukázať svoju aktivitu na sociálnych sieťach, mohol by mu byť zakázaný vstup do krajiny.

Podľa CNN je návrh ešte len predmetom predbežnej diskusie. Pravdepodobne ide o reakciu na aktivitu teroristickej dvojice zo San Bernardina. Manželský pár sa pred spáchaním útoku v roku 2015 na sociálnych netajil tým, že podporuje myšlienky džíhádu. Zdieľal ich však pod pseudonymom a na osobnom profile strelcov žiadne takéto príspevky neboli.

Podľa hovorkyne pohraničnej stráže môže kontrola správania na sociálnych sieťach identifikovať potencionálne hrozby. Je však otázne, či by pomohla aj v podobných prípadoch, ako je ten zo San Bernardina.

Preverovanie správania na sociálnych sieťach však nie je úplnou novinkou. Od decembra, teda ešte počas Obamovej administratívy, je na stránkach ESTA (elektronický systém cestovnej registrácie) možnosť vyplniť identifikačné údaje zo sociálnych sietí.

Formulár obsahuje možnosť pridať svoje profily na sieťach ako Facebook, YouTube či Instagram. Hoci ide o dobrovoľnú aktivitu, je možné, že ľudia radšej svoje identifikačné údaje na sociálnych sieťach vyplnia. Inak by im hrozila konfrontácia s úradníkmi, “ktorí by rozhodovali, či je vtip skutočne vtipom, alebo reálnou bezpečnostnou hrozbou”, povedal pre portál Politico Nathan White, expert na ochranu digitálnych práv.

(FB)