Ukrajinská kyberpolícia klepla hekerom po prstoch, zatýkala na viacerých miestach

S vykrádaním účtov skončili nielen dvaja hekeri na voľnej nohe, ale aj celoštátna organizovaná skupina.
Ukrajinská kyberpolícia klepla hekerom po prstoch, zatýkala na viacerých miestach

Charkovská jednotka ukrajinskej kyberpolície v piatok odhalila dvoch hekerov, ktorí pomocou kanálu na populárnom videohostingu distribuovali škodlivý softvér na krádež informácií z webových prehliadačov.

Vyšetrovanie odhalilo, že útočníci získali približne desať miliónov prihlasovacích údajov a hesiel do systémov internetového bankovníctva, účtov na sociálnych sieťach, e-mailových účtov a iných online služieb. Nešlo pritom iba o ukrajinské účty – malvér infikoval užívateľov aj z iných krajín. Pomocou získaných údajov páchatelia vykrádali bankové účty, elektronické peňaženky či herné účty svojich obetí.

Policajti zatkli oboch hekerov v Kyjeve. Hrozí im až šesť rokov väzenia.

Zákrok prišiel len deň po tom, čo ukrajinská kyberpolícia informovala o rozpustení organizovanej hekerskej skupiny, ktorej členovia vykrádali bankové účty súkromných podnikateľských subjektov. Na záškodnú činnosť využívali malvér, ktorý šírili e-mailovými správami a pomocou ktorého získali prístup do bankových služieb obetí. V nich následne sledovali prebiehajúce finančné toky a prevádzali cudzie peniaze na vlastné účty.

Odhaduje sa, že skupina sa takýmto spôsobom obohatila o niekoľko miliónov hrivien.

Príslušníci kyberpolície v tomto prípade vykonali celkovo 35 zásahov v Kyjevskej, Ivano-Frankovskej, Odeskej a Zakarpatskej oblasti.

(KU)