Ukrajinská kyberpolícia zastavila nelegálne šírenie televíznych programov

Ukrajinská kyberpolícia zastavila nelegálne šírenie televíznych programov

Na Ukrajine je porušovanie autorských práv pomerne rozšírené.

Oddelenie ukrajinskej kyberpolície v Dnipropetrovskej oblasti odhalilo a zastavilo nezákonné vysielanie televíznych programov. Viac ako päťtisíc zákazníkov miestnej firmy netušilo, že za televízny signál platia spoločnosti, ktorá nemala uzatvorené zmluvy o jeho šírení s majiteľmi autorských práv. Práve pre ich porušenie začala polícia trestné stíhanie.

Firma šírila signál prostredníctvom káblovej televíznej siete. Polícia z jej kancelárie vzala počítače, televízne karty, digitálne vysielače, pečiatky spoločnosti, všetku dokumentáciu a viac ako päťdesiat televíznych a internetových tunerov. Zákazníci tak zostali bez signálu.

Podobné podvody sú na Ukrajine pomerne časté. Začiatkom mája 2019 ukrajinská kyberpolícia odhalila štyri nelegálne internetové stránky (kinogo.co.ua, uafilm.top, ukrfilm.top, kino-hd.top) ktoré denne navštívilo viac ako 100-tisíc ľudí.

Pred pár dňami zas na východe Ukrajiny zadržali páchateľa, ktorý v kine natáčal premiéry filmov a nahrávky z nich predával.

Nelegálne stránky, ktoré na internete šírili filmy a seriály bez licencie, odhalili aj vo Ľvovskej, v Doneckej, Černiveckej a Mykolajivskej oblasti.

(HH)