USA obvinili šesticu ruských rozviedčikov, zodpovedných za globálne hekerské útoky

USA obvinili šesticu ruských rozviedčikov, zodpovedných za globálne hekerské útoky

Americké úrady v pondelok vydali zatykač na šiestich príslušníkov ruskej vojenskej rozviedky. Sú obvinení z účasti na medzinárodných kybernetických útokoch.

Na vznesení obvinenia pracovala FBI počas uplynulých dvoch rokov spolu s niekoľkými súkromnými spoločnosťami ako Google, Cisco, Facebook či Twitter.

O obvinení ruských dôstojníkov informoval asistent generálneho prokurátora pre americkú národnú bezpečnosť, John Demers.

„Žiadna krajina nevyzbrojila svoje kybernetické schopnosti tak zlomyseľne a nezodpovedne ako Rusko, ktoré náročky spôsobilo bezprecedentné škody za cieľom získania malých taktických výhod a uspokojenia záchvatov zášti.“

Kto stojí za ničivými kyberútokmi?

Medzi obvinenými dôstojníkmi sú Jurij Sergejevič Andrienko, Sergej Vladimirovič Detistov, Pavel Valerievič Frolov, Anatolij Sergejevič Kovalev, Artem Valerievič Očičenko a Petr Nikolajevič Pliskin.

Zdroj: FBI

Menovaní spolu pôsobia v jednotke 74455 ruskej vojenskej rozviedky GRU, známej aj ako Sandworm, Fancy Bear, WoodooBear či jednoducho APT28.

Podľa amerických orgánov sú rozviedčikovia zodpovední za šesť rozsiahlych  hekerských kampaní:

  • útoky na ukrajinskú elektrizačnú sústavu v rokoch 2015 a 2016, zapríčinené malvérmi BlackEnergy, IndustroyerKillDisk,
  • celosvetovo ničivý ransomvér NotPetya z roku 2017, ktorý zasiahol aj americké zdravotnícke a farmaceutické spoločnosti,
  • spear-phishingové kampane namierené proti hnutiu Emmanuela Macrona En Marche! počas francúzskych volieb v roku 2017,
  • napadnutie olympijských hier v Pchjongjangu v roku 2018 malvérom Olympic Destroyer,
  • phishingovú kampaň proti účastníkom a návštevníkom spomínanej olympiády v roku 2018,
  • špionáž vo vyšetrovaní otrávenia ruského dvojitého agenta Sergeja Skripaľa v roku 2018,
  • pokusy o heknutie gruzínskych štátnych i súkromných inštitúcií v rokoch 2018 až 2019.

Rusi sú obžalovaní zo spriahnutia sa za účelom uskutočnenia kybernetického útoku, pokusu o získanie údajov a ich následné zneužitie, dátového podvodu, poškodzovania chránených počítačov či krádeže identity.

„Tieto útoky mali veľmi reálne následky na celom svete – tak pre národné hospodárstva, ako aj pre každodenný život ľudí,“

zdôraznil závažnosť dopadov kyberútokov zdôraznil Paul Chichester, riaditeľ amerického Národného centra pre kybernetickú bezpečnosť.

Moskva obvinenia odmieta

Moskva vinu odmieta a dané obvinenia označila za „nedokázané“. Rovnako ako v minulosti je preto veľmi nepravdepodobné, že Kremeľ svojich dôstojníkov vydá, aby mohli čeliť súdnemu procesu.

V prípade Spojených štátov totiž nejde o prvú obžalobu tohto druhu – k podobnej pristúpili aj v roku 2016, a to v prípade údajného ovplyvňovania amerických prezidentských volieb.

Zástupca amerického ministerstva sa pre VOA News vyjadril, že motívom vznesenia obvinenia bolo predovšetkým odstrašenie budúcich útočníkov:

„Vo všeobecnosti je to varovanie, varovanie pre tieto krajiny a aktérov, ktorí pre ne pracujú, tieto aktivity nie sú tak popierateľné, ako by dúfali, že boli pôvodne.“

So záškodnou aktivitou GRU majú skúsenosti aj iné štáty, ako napríklad Nemecko, Veľká Británia či Holandsko. Pred pár rokmi sa cieľom skupiny stala aj samotná Severoatlantická organizácia.

Americké orgány podporila aj Veľká Británia. Tá popri tom sama oficiálne obvinila skupinu Sandworm z pokusu o narušenie priebehu olympijských hier, ktoré sa mali konať tento rok v Tokyu.


Jana Tuhrinová