USA pomôžu zabezpečiť pobaltskú energetickú sieť

USA pomôžu zabezpečiť pobaltskú energetickú sieť

Americké bezpečnostné technológie by mali pomôcť ochrániť energetickú sieť pred ruskými hekermi.

USA a pobaltské štáty sa dohodli na posilnení spolupráce pri ochrane ich energetickej siete pred kybernetickými útokmi. Rick Perry, americký minister pre energetiku, a jeho pobaltskí kolegovia označili dohodu za ,,kľúčový okamih v posilňovaní kybernetickej bezpečnosti“ v oblasti strategickej energetickej infraštruktúry.

Pobaltské štáty síce vstúpili do Európskej únie a NATO už v roku 2004, ale stále sú súčasťou ruskej energetickej siete. Závislosti od ruskej energie sa definitívne zbavia až v roku 2025, keď sa skončí proces integrácie ich rozvodnej siete do európskej.

Pobaltie sa teraz v USA snaží nájsť firmy, ktoré by modernizovali tamojší softvér na riadenie energetických systémov tak, aby dokázal zabrániť prípadným pokusom z Ruska o narušenie dodávok energie.

Podľa Edvinasa Kerza, ktorý zodpovedá za kybernetickú bezpečnosť v Litve, zostáva pobaltský energetický sektor ruským počítačovým cieľom. Systém sa však neustále preveruje a do distribučných a výrobných systémov by chceli zapojiť americké bezpečnostné technológie.

Spojené štáty chcú využiť obavy európskych spojencov o svoju energetickú bezpečnosť aj na predaj svojho skvapalneného zemného plynu na európskom trhu. Podľa Perryho je to príležitosť ako priniesť na trh viac konkurencie a slobody. Litva a Poľsko už začali plyn dovážať.

(RS)