Neutíchajúce kyberútoky a kyberšpionáž prinútili USA zvažovať zavedenie ekonomických sankcií voči Číne. Tá je údajne zodpovedná za viacero veľkých útokov. Konečné rozhodnutie o ich uvalení by malo prísť v najbližších týždňoch.
Podľa informácií, ktoré priniesol The Washington Post, sa zdá, že Spojené štáty stratili trpezlivosť s neustávajúcimi čínskymi kyberútokmi. Odpoveďou na kyberšpionáž, ktorej sa dopúšťajú viaceré čínske spoločnosti pôsobiace v USA, majú byť ekonomické sankcie. Zatiaľ nie je známy ich rozsah a ani to, či ich Obamova administratíva naozaj uvalí. Konečné rozhodnutie by malo prísť počas najbližších dvoch týždňov.
Vzťah medzi týmito dvoma štátmi je veľmi komplikovaný a v posledných rokoch zaznamenal značné výkyvy. Práve útoky hackerov a kyberšpionáž sa stali pravidelnou príčinou konfliktov medzi dvoma najväčšími ekonomikami. Navyše informácie o chystaných sankciách prichádzajú v čase, keď sa čínsky prezident Si Ťin-pching pripravuje na vôbec prvú oficiálnu návštevu USA.
Čínski hackeri sú údajne zodpovední za viacero útokov na americké spoločnosti i samotné úrady, akým bol napríklad útok na zdravotnú poisťovňu Anthem, pri ktorej unikli osobné údaje takmer 80 miliónov obyvateľov. Čína tiež mala byť pôvodcom jedného z najväčších kyberútokov, aký USA zažilo, pri ktorom hackeri získali údaje o miliónoch federálnych zamestnancoch. Americké úrady však oficiálne tieto obvinenia nepotvrdili. Uniknuté databázy sú ďalej využívané na rozosielanie emailov, ktoré obsahujú škodlivý softvér.
(MK)