V Austrálii sľubujú kybernetickú armádu za 37 miliónov eur

Krajina ašpiruje na pozíciu globálneho lídra v ochrane kyberpriestoru.
V Austrálii sľubujú kybernetickú armádu za 37 miliónov eur

Vláda Nového Južného Walesu (NSW) plánuje v rámci plánu federálnej vlády v boji proti kybernetickej kriminalite investíciu do nových kapacít vo výške 60 miliónov austrálskych dolárov (37 miliónov eur). Vďaka tomu bude môcť napríklad štvornásobne zväčšiť svoje kybernetické centrum.

Podľa ministra služieb najľudnatejšieho austrálskeho štátu Victora Dominella je úlohou centra aj výcvik a výchova nových IT expertov:

„Cyber ​​Security NSW vyškolí budúcu generáciu odborníkov v oblasti kybernetickej bezpečnosti a zabezpečí, aby medzi nimi existovala koordinovaná reakcia vrátane predbežného zdieľania informácií o hrozbách, školení o kybernetickej bezpečnosti a rozvoja spôsobilostí.“

Pod iniciatívu spadá aj budovanie Kyberbezpečnostného centra riadenia zraniteľností v Bathurste, ktoré funguje od júla 2020.

Hekujú hekerov

Austrália je povestná aktívnym bojom proti kyberzločincom. V novej stratégii kybernetickej bezpečnosti sa Canberra zaviazala okrem iného „vytvoriť právomoci, ktoré federálnej vláde umožnia postupovať ofenzívne a aktívne brániť siete a kritickú infraštruktúru.“

Zároveň predstavila balík na zvýšenie situačného povedomia a reakcie v oblasti kyberbezpečnosti (CESAR). Jeho súčasťou sú alokované finančné prostriedky vo výške 1,67 miliardy austrálskych dolárov (1,02 miliardy eur) a vytvorenie päťsto nových pracovných pozícií pre kyberbezpečnostných expertov.

https://twitter.com/AuCyberStrategy/status/1291191575104520192

„Vedieme našu krajinu do digitálnej transformácie a za pomoci tejto investície posilníme našu povesť svetového lídra v oblasti technológií a inovácií,“ uviedla premiérka NSW Gladys Berejiklian.


Andrea Mišová