V Nigérii vyšetrujú rozsiahly únik dát stávkovej spoločnosti, tá ale celú záležitosť odmieta

V Nigérii vyšetrujú rozsiahly únik dát stávkovej spoločnosti, tá ale celú záležitosť odmieta

Spoločnosť pohrozila médiám žalobou, pokiaľ informácie o úniku neprestanú šíriť.

Nigérijský Národný úrad pre rozvoj informačných technológií začal vyšetrovať rozsiahly únik dát, ktorý sa má podľa informácií portálu iAfrikan týkať viacerých stávkových spoločností v krajine. Médiá na únik upozornil bezpečnostný výskumník Troy Hunt po tom, čo sa mu viac ako týždeň nedarilo skontaktovať sa s dotknutými spoločnosťami a overiť pravosť dát.

Hunt obdržal kópie celkovo šiestich databáz pochádzajúcich z piatich nigérijských spoločností v decembri minulého roka od anonymného zdroja. Uniknuté dáta prevyšujú veľkosť 32 gigabajtov a obsahujú údaje v rozsahu meno, e-mailová adresa, dátum narodenia a história stávok.

Primárnym cieľom bola zrejme spoločnosť SureBet247, ktorej meno sa objavilo v predmete anonymného e-mailu, ktorý Hunt obdržal.

„Ešte sa len chystám spočítať množstvo užívateľských záznamov, ale každá z databáz obsahovala stovky tisíc týchto záznamov, takže počet bude značný… Zatiaľ nie je jasné či unikli aj heslá, ale dúfam, že si to s nimi [SureBet247] vyjasníme,“ skonštatoval Hunt.

Zdroj: iAfrikan.com

Spoločnosť SureBet247 však na správy od Hunta po dlhý čas nereagovala. K veci sa vyjadrila až pred pár dňami po medializácií prípadu, kedy v liste pre iAfrikan celú vec dementovala.

„Vedeniu SureBet247 sa nepáčia tieto zákerné správy, ktoré vaša organizácia šíri. Nebudeme váhať a podnikneme právne kroky, pokiaľ s tým neprestanete a neukončíte to. Žiadne dáta našich zákazníkov neboli heknuté ani odhalené.“

Podľa spoločnosti portál šíri len falošné správy a ich informátor, ktorým je práve Troy Hunt, mal údajne vydierať spoločnosť a pýtať od nej peniaze.

Spoločnosti zrejme porušujú zákon

Portálu iAfrikan sa nepodarilo skontaktovať ani so zvyšnými štyrmi športovými stávkovými spoločnosťami. Tefo Mohapi, zakladateľ a riaditeľ portálu, sa domnieva, že dôvodom môže byť aj chýbajúci úradník pre ochranu údajov, ktorého by všetky spoločnosti podľa nového nariadenia o ochrane osobných údajov z januára minulého roku mali povinne mať.

Okrem toho, ak sa únik potvrdí, spoločnosti by mohli čeliť pokutám aj za prípadne porušenie častí nariadenia o ochrane dát, spracovávaní dát tretími stranami či prenose dát do zahraničia.

Stávkové spoločnosti sú pritom v posledných rokoch veľmi populárne naprieč celou Afrikou, a to najmä medzi mladými ľuďmi. Podľa prieskumu GeoPoll vyskúšalo stávkovanie až 54 % ľudí vo veku od 17 do 35 rokov. Kenská vláda musela kvôli závislosti mládeže na stávkovaní a gamblerstve prijať v máji 2019 zákon, ktorý reguluje reklamu a propagáciu stávkovania.

(VK)