Neznáma skupina zo Španielska sa už pred časom Assangeovi vyhrážala zverejnením uniknutých záznamov zo špehovania na ambasáde.
Španielsky Národný súd začal vyšetrovať firmu, ktorá mala na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne špehovať zakladateľa portálu WikiLeaks a bývalého austrálskeho hekera Juliana Assangea. Počas uplynulého týždňa o tom informoval denník El País.
Španielska firma Undercover Global zabezpečovala budovu veľvyslanectva v rokoch 2012 až 2018. V roku 2015 sa mal jej riaditeľ David Morales zdôveriť svojim zamestnancom s tým, že napriek tomu, že si ich najala ekvádorská vláda, on pracoval „pre Američanov“. Údajne im mal odovzdávať dokumenty a audio a video nahrávky z Assangeových stretnutí s jeho právnikmi a spolupracovníkmi.
Podľa informácií denníka spolupracoval Morales s americkou tajnou službou CIA. Od svojich zamestnancov však vyžadoval, aby tento vzťah udržiavali v tajnosti.
Špehovanie Assangea sa zintenzívnilo po nástupe nového ekvádorského prezidenta Lenína Morena do úradu v máji 2017. Koncom toho roku dostali zamestnanci firmy od Moralesa príkaz vytvoriť špeciálny prístupový bod do novo nainštalovaných kamier, cez ktorý by mohli Američania sledovať dianie v budove v reálnom čase.
Okrem toho mali zaistiť odposluch miestností zavedením mikrofónov do hasiacich prístrojov, dekoratívnych ozdôb či na ženské toalety, kde sa Assange v obave pred sledovaním spočiatku skrýval.
Nahrávanie rozhovorov aj vyhrážky
Práve vďaka tajnému prístupu dokázali Američania odhaliť Assangeove plány na útek z veľvyslanectva, kde sa od roku 2012 skrýval.
21. decembra 2017 kamery zachytili rozhovor medzi Assangeom a riaditeľom ekvádorskej tajnej služby Senain Rommym Vallejom o pláne presunúť Assangea do inej krajiny pomocou diplomatického pasu. Len pár hodín po skončení stretnutia informoval o tomto pláne ekvádorské úrady americký veľvyslanec. Na druhý deň vydali USA na zakladateľa WikiLeaks medzinárodný zatykač.
Britská polícia zatkla Assangea priamo v budove veľvyslanectva v apríli 2019 po tom, čo mu ekvádorská vláda odobrala azyl.
Len niekoľko dní pred zásahom pritom portál WikiLeaks upozorňoval, že Assange je na veľvyslanectve terčom „sofistikovanej špionážnej operácie“. Jeho video a audio nahrávky, fotografie, kópie súkromných právnych dokumentov či dokonca lekárske záznamy sa objavili v Španielsku, kde za ich nezverejnenie požadovala neznáma skupina tri milióny eur.
(VK)