V Španielsku vyšetrujú riaditeľa firmy, ktorá mala pre Američanov špehovať Assangea

V Španielsku vyšetrujú riaditeľa firmy, ktorá mala pre Američanov špehovať Assangea

Neznáma skupina zo Španielska sa už pred časom Assangeovi vyhrážala zverejnením uniknutých záznamov zo špehovania na ambasáde. 

Španielsky Národný súd začal vyšetrovať firmu, ktorá mala na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne špehovať zakladateľa portálu WikiLeaks a bývalého austrálskeho hekera Juliana Assangea. Počas uplynulého týždňa o tom informoval denník El País. 

Španielska firma Undercover Global zabezpečovala budovu veľvyslanectva v rokoch 2012 až 2018. V roku 2015 sa mal jej riaditeľ David Morales zdôveriť svojim zamestnancom s tým, že napriek tomu, že si ich najala ekvádorská vláda, on pracoval „pre Američanov“. Údajne im mal odovzdávať dokumenty a audio a video nahrávky z Assangeových stretnutí s jeho právnikmi a spolupracovníkmi.

Podľa informácií denníka spolupracoval Morales s americkou tajnou službou CIA. Od svojich zamestnancov však vyžadoval, aby tento vzťah udržiavali v tajnosti.

 

Špehovanie Assangea sa zintenzívnilo po nástupe nového ekvádorského prezidenta Lenína Morena do úradu v máji 2017. Koncom toho roku dostali zamestnanci firmy od Moralesa príkaz vytvoriť špeciálny prístupový bod do novo nainštalovaných kamier, cez ktorý by mohli Američania sledovať dianie v budove v reálnom čase.

Okrem toho mali zaistiť odposluch miestností zavedením mikrofónov do hasiacich prístrojov, dekoratívnych ozdôb či na ženské toalety, kde sa Assange v obave pred sledovaním spočiatku skrýval.

Nahrávanie rozhovorov aj vyhrážky

Práve vďaka tajnému prístupu dokázali Američania odhaliť Assangeove plány na útek z veľvyslanectva, kde sa od roku 2012 skrýval.

21. decembra 2017 kamery zachytili rozhovor medzi Assangeom a riaditeľom ekvádorskej tajnej služby Senain Rommym Vallejom o pláne presunúť Assangea do inej krajiny pomocou diplomatického pasu. Len pár hodín po skončení stretnutia informoval o tomto pláne ekvádorské úrady americký veľvyslanec. Na druhý deň vydali USA na zakladateľa WikiLeaks medzinárodný zatykač.

Britská polícia zatkla Assangea priamo v budove veľvyslanectva v apríli 2019 po tom, čo mu ekvádorská vláda odobrala azyl.

Len niekoľko dní pred zásahom pritom portál WikiLeaks upozorňoval, že Assange je na veľvyslanectve terčom „sofistikovanej špionážnej operácie“. Jeho video a audio nahrávky, fotografie, kópie súkromných právnych dokumentov či dokonca lekárske záznamy sa objavili v Španielsku, kde za ich nezverejnenie požadovala neznáma skupina tri milióny eur.

(VK)