Veľký úlovok pre podvodníkov, spoločnosť Nikkei prišla o milióny

Veľký úlovok pre podvodníkov, spoločnosť Nikkei prišla o milióny

Za dva roky sa páchatelia podobným spôsobom pokúsili ukradnúť až deväť miliárd dolárov.

Japonská firma Nikkei, ktorá vlastní aj známy denník Financial Times, sa na konci septembra stala obeťou podvodníka. V tlačovej správe informovala, že jeden zo zamestnancov dcérskej spoločnosti v New Yorku, Nikkei America, Inc. sa stal obeťou podvodu. Zamestnanec dostal falošný email od osoby, ktorá sa vydávala za výkonného riaditeľa spoločnosti. Na základe pokynov previedol na jej účet 29 miliónov dolárov.

Aj keď spoločnosť krátko po incidente podvod odhalila, ukradnutiu peňazí už nedokázala zabrániť. Teraz sa snaží získať ich späť.

V minulosti boli podobne podvedené aj firmy Facebook a Google. V ich prípade bol páchateľom Litovčan, ktorý sa vydával za zamestnanca ázijskej spoločnosti. Pomocou phishingových emailov získal podrobnosti o bankových transakciách a ďalšie interné informácie, vďaka ktorým potom pôsobil vierohodnejšie. Obe firmy spolu prišli o viac než 120 miliónov dolárov.

Americké ministerstvo financií za necelé dva roky zdokumentovalo 32-tisíc pokusov o krádež až deviatich miliárd dolárov prostredníctvom takzvaných BEC útokov.

Business Email Compromise (skrátene BEC) útoky sa zameriavajú na veľké aj malé firmy. Páchatelia sa najčastejšie vydávajú za nadriadených pracovníkov spoločností a pomocou falošných emailov sa snažia získať peniaze. V iných prípadoch sa podvodníci vydávajú za dodávateľov a po predložení falošnej faktúry žiadajú platbu na svoj účet.

(RS)