Volebný rok v Nemecku vzbudzuje záujem hackerov, spolkový parlament je pod paľbou

Volebný rok v Nemecku vzbudzuje záujem hackerov, spolkový parlament je pod paľbou

Podobne ako pred šiestimi rokmi, nemeckí spolkoví poslanci opäť čelia organizovanej hackerskej kampani. Informácie sú zatiaľ obmedzené, špekuluje sa však o ruskej stope. 

Volebné výsledky v Nemecku sú vždy ostro sledované. Tento rok do hry vstupuje aj masívna phishingová kampaň, ktorá cieli na spolkový parlament. Ako pripomína portál CyberScoop, Bundestag patrí medzi obľúbené ciele záškodníkov.

Bundestag zatiaľ potvrdil iba pokus hackerov získať prístup ku súkromným mailovým kontám viacerých poslancov. Príslušné federálne úrady, Spolkový úrad pre bezpečnosť informačnej techniky (BSI) a Spolkový úrad pre ochranu ústavy (BfV), sa k útoku nevyjadrili.

Ostáva tak nejasné, kto a s akou motiváciou stál za útokom. Nie je známe ani to, či bol útok úspešný.

Stoja za kampaňou Rusi?

Nemecký server Tagesschau však za útokom vidí skupinu známu ako Ghostwriter. Skupina podľa kyberbezpečnostnej spoločnosti FireEye stojí za viacerými pro-ruskými informačnými operáciami v stredoeurópskom priestore. FireEye však zároveň tvrdí, že útoky v Nemecku skupina na konte nemá. Portál Deutsche Welle zase otvorene spomína ruskú vojenskú spravodajskú službu GRU.

O ruskej stope sa hovorilo nielen v súvislosti s americkými prezidentskými voľbami v roku 2016, ale aj v kontexte predošlého útoku na Bundestag z roku 2015 alebo kybernetickými aktivitami v Poľsku, ktoré môžu poškodiť poľsko-americké vzťahy.

Zaujímavý cieľ pre kadekoho  

O incidente sa verejnosť dozvedela približne pol roka pred voľbami. Vzhľadom na pozíciu Nemecka v Európe a vo svete by na výsledku volieb mohol mať záujem celý rad aktérov, a to z najrôznejších príčin.

V politickej a hospodárskej rovine je kontroverzný projekt plynovodu Nord Stream II, ktorý by mohol potvrdzovať ruský záujem. Pre strednú Európu je Nemecko kľúčovým obchodným partnerom, bez ktorého nebude schopná zvládnuť štvrtú priemyselnú revolúciu.

Vzhľadom na nemeckú hospodársko-priemyselnú základňu a negatívnu historickú skúsenosť by aj nemeckí spojenci mohli mať obavy z navyšovania nemeckého obranného rozpočtu. Tento scenár sa však javí viac ako sci-fi, než pravdepodobný.