Za kybernetickým útokom na austrálsky parlament stála Čína

Za kybernetickým útokom na austrálsky parlament stála Čína

Páchateľov podľa vyšetrovateľov usvedčujú rovnaké postupy, aké v minulosti využili čínski hekeri.

Austrálska bezpečnostná agentúra ASD v marci dospela k záveru, že za kybernetický útok na tamojší parlament a tri najväčšie politické strany pred májovými voľbami je zodpovedná Čína. Informovala o tom agentúra Reuters.

Zatiaľ nie je jasné, kedy sa útok začal alebo ako dlho mali hekeri prístup k napadnutým sieťam. Medzi poškodenými stranami boli vládnuci liberáli, ich koaličný partner a opozičná labouristická strana. Podľa zdrojov Reuters je za útok zodpovedné čínske ministerstvo štátnej bezpečnosti. Číňanov podľa vyšetrovateľov usvedčujú použité hekerské nástroje, ktoré Čína použila pri útokoch v minulosti.

Útok na politické strany umožnil páchateľom prístup k dokumentom o témach, ako sú daňová či zahraničná politika, k súkromnej korešpondencii medzi zákonodarcami, ich zamestnancami a inými občanmi. Nezávislí poslanci parlamentu a iné politické strany v tomto prípade neboli medzi obeťami.

Austrálii vo vyšetrovaní pomáhajú Spojené štáty a Veľká Británia, ktorá na miesto vyslala svoju kybernetickú jednotku. Austrálska vláda sa k prípadu nevyjadruje a správa o vyšetrovaní odporučila zistenia o útoku utajiť, aby neboli ohrozené obchodné vzťahy s Pekingom.

Čína akúkoľvek zodpovednosť odmietla.

(SK)