Podľa nových dokumentov, ktoré zverejnil nemecký denník Der Spiegel, sa Číne sa podarilo ukradnúť viac ako 50 terabajtov dát zo sietí americkej armády. Odcudzené boli mnohé tajné technológie, plány a dokumenty z viacerých armádnych odvetví.
Dokazujú to viaceré uverejnené dokumenty. Prvým je slide z prezentácie, ktorá školí zamestnancov NSA ako predísť zahraničnej špionáži. Druhý dokument popísal čínsku špionážnu operáciu s krycím názvom „Byzantine Hades“, ktorá zahŕňala 12 rôzne orientovaných suboperácií. Ciele týchto útokov boli rôznorodé, zahŕňali napríklad Kongres, NASA a ministerstvo energetiky USA (DOE), ktoré sa okrem iného stará i o vývoj atómových zbraní. Tretí dokument odhalil činnosť NSA a ich využívanie kyberútokov.
Táto krádež zasiahla najmä americké letectvo, ktorému boli odcudzené konštrukčné plány stíhacích lietadiel F-35. Číňania získali dizajn a metódy použité pri chladení turbín a taktiež radarový systém, vďaka ktorému je F-35 „neviditeľná“. Taktiež unikli informácie o zbraňových systémoch bombardéru B-2 a stíhacieho lietadla F-22.
Tieto dáta využili pri vývoji novej neviditeľnej stíhačky J-20, ktorá je čínskym ekvivalentom spomínanej americkej F-35. Číňania získali i mnohé strategické informácie napríklad: rozvrh amerických vzdušných tankovaní, systémy ktoré USA používa pri zásobovaní, plánovaní misií a pod. Tieto tajné informácie by im v prípadnom konflikte poskytli značnú výhodu.
NSA potvrdila že sa stali cieľom viac ako 30 000 kyberútokov z čínskej strany, z ktorých viac ako 500 vážne preniklo do systému. Tieto útoky vyústili v kompromitovanie 600 000 používateľských účtov, 33 000 záznamov dôstojníkov a celkovo napáchali škodu v hodnote 100 miliónov dolárov. NSA dokázala v októbri 2009 prekonať čínsku kyberobranu, čo ich doviedlo až k Čínskej Ľudovo oslobodzovacej armáde.
http://freebeacon.com/national-security/nsa-details-chinese-cyber-theft-of-f-35-military-secrets/
(MK)