Aj Rusko posilňuje kyberochranu

Rusko v kontexte medzinárodnej politickej situácie posilňuje svoju kyberobranu. Zriaďuje špeciálny tím SOPKA a svoje raketové systémy vybavuje robotmi.

Ruský prezident Vladimir Putin začiatkom októbra vyhlásil, že Rusko potrebuje prijať ďalšie opatrenia s cieľom zvýšiť svoju informačnú bezpečnosť, pretože za posledných šesť mesiacov krajina zaznamenala nárast kybernetických útokov v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Súčasné metódy, taktiky a prostriedky týchto útokov sa zlepšili a ich intenzita je priamo úmerná vývoju medzinárodnej situácie. Putin tiež dodal, že posilnená musí byť aj ochrana národných a nadnárodných komunikačných sietí a informačných zdrojov, ktoré používajú predovšetkým štátne štruktúry.

Následne ruské Ministerstvo obrany informovalo, že IT systémy všetkých ruských zásob jadrových zbraní budú chránené novým tímom IT expertov. Za jadrový arzenál v krajine zodpovedajú Špeciálne jednotky ruských Strategických raketových síl (SMF). SMF prijíma nové digitálne technológie v oblasti riadenia vojsk a zbraní, rozširuje aj využívanie elektronickej správy dokumentov, a preto musia zamestnanci prijímať nové preventívne opatrenia pri modernizácii kybernetickej bezpečnosti. „Výsledkom týchto opatrení je vytváranie tímov, ktoré budú zodpovedné za trvalo udržateľné riadenie vojsk uprostred kybernetickej vojny“, oznámil hovorca Ministerstva plukovník Igor Jegorov.

V rámci ministerstva bol vytvorený aj tím SOPKA (Systém detekcie a prevencie počítačových útokov), ktorého úlohou je zisťovanie, znižovanie zraniteľnosti informačných systémov a marenie akýchkoľvek útokov hackerov. Jeho špecialisti budú spolupracovať nielen s vojakmi mobilných pozemných raketových systémov, ale aj s vojakmi pôsobiacimi v raketových silách. Táto aktualizácia zabezpečenia by mala brániť elektronický systém až do roku 2020. Do roku 2017 plánuje Ministerstvo obrany dokonca zriadiť osobitné oddelenie, ktoré by sa zaoberalo kybernetickou bezpečnosťou.

Ruská armáda nemodernizuje svoju kyberobranu len vytváraním siete IT expertov. Na jar tohto roku bolo 5 raketových systémov pre rakety dlhého doletu TOPOL-M a YARS vybavených robotmi, ktorí majú tieto zariadenia chrániť pred útokmi zo vzduchu. Taktiež môžu samostatne detekovať a ničiť ciele či zhromažďovať spravodajské údaje. Ruská armáda v poslednom období prechádza modernizáciou a rôznymi štrukturálnymi zmenami, takže môžeme očakávať, že nastolený trend modernizácie výzbroje a posilňovania bezpečnosti bude pokračovať, poprípade sa bude v kontexte medzinárodnej politickej situácie urýchľovať.

Zdroj: http://rt.com/news/196720-russia-missile-forces-cybersecurity/

http://en.ria.ru/military_news/20141016/194157367/Russian-Strategic-Missile-Forces-Create-Cybersecurity-Units.html

(AS)