Američan v statusoch ohováral svojich arabských šéfov, hrozí mu väzenie

Muža z Floridy po príchode do Spojených arabských emirátov (UAE) uväznili za hanlivé facebookové statusy, ktoré napísal na adresu svojho zamestnávateľa počas pobytu v USA.

Ryan Pate je obvinený z kybernetického ohovárania spoločnosti Global Aerospace Logistics, pre ktorú pracoval ako vrtuľníkový mechanik. Keď sa minulý mesiac vrátil do Spojených arabských emirátov, bol predvolaný na policajnú stanicu v Abu Dhabi. Musel odovzdať svoj pas a strávil vo väzení približne 10 dní, kým bol prepustený na kauciu. Teraz čaká na súdny proces.

Napriek tomu, že status vznikol v Spojených štátoch amerických a sloboda prejavu je tam chránená prvým dodatkom americkej ústavy, hrozí mu až 5 rokov väzenia.

Presné znenie statusu nie je verejné. Podľa magazínu Tampa Tribune, ktorý o prípade informoval, status rasovo útočil na spoločnosť a obsahoval komentár o „špinavých Araboch“. Pate sa bráni, že sa na Facebook obrátil s tým, aby varoval ľudí pred prácou v Global Aerospace Logistics. Ako sám ale neskôr priznal, jeho konanie nebolo príliš taktné.

Status zverejnil pobúrený v momente, keď sa dozvedel, že mu spoločnosť zmrazila plat. Dôvodom mali byť nezhody ohľadom zdravotného stavu mechanika. Keď Pate začal mať problémy s chrbtom, lekári v USA mu povedali, že musí opustiť svoje pracovisko. Preto sa snažil so spoločnosťou ukončiť pracovný pomer. Emirátska strana však žiadala aj druhý názor lekárov z UAE.

Floridský kongresman David Jolly už o prípade informoval amerického ministra zahraničných vecí Johna Kerryho a emirátskeho generálneho prokurátora Aliho Muhammada Abdullaha Al Bloushiho so žiadosťou o Pateho oslobodenie a prepustenie.

Zdroj: Thetampatribune.com

(AS)