Americká kybernetická stratégia považuje Čínu za hrozbu pre bezpečnosť

Podľa najnovšej kybernetickej stratégie ministerstva obrany USA je Čína jednou z  hlavných hrozieb pre kybernetickú bezpečnosť Spojených štátov amerických. Dôvodom je najmä ekonomická špionáž.

Stratégiu predstavil minulý týždeň americký minister obrany Ash Carter. Urobil tak na mieste, ktoré by sa malo stať súčasťou jeho plánov na zlepšenie kybernetickej bezpečnosti USA – v  Silicon Valley. Už pred niekoľkými týždňami sme vás informovali o  tom, že stratégia bude zameraná najmä na prevenciu pred útokmi, a  to prostredníctvom vybudovania kapacít, ktoré budú schopné odstrašiť nepriateľa, ale aj vrátiť úder.

O  dôležitosti kybernetickej bezpečnosti svedčí aj to, že poradcovia amerického prezidenta, ktorí majú na starosti národnú bezpečnosť momentálne túto hrozbu považujú za nebezpečnejšiu ako terorizmus. Ten bol prioritou amerických bezpečnostných agentúr od 11. septembra 2001. Dôkazom toho, že ciele stratégie sú naozaj konkrétne, je aj pasáž venovaná kľúčovým kybernetickým hrozbám. Práve tá vyvolala kontroverzie vo vzťahu k  Číne. Ázijský ekonomický líder sa totiž ocitol v  spoločnosti Ruska, Iránu alebo Severnej Kórey. Všetky tieto štáty a  ich ofenzívne kybernetické kapacity považuje americká stratégia za hrozbu pre národnú bezpečnosť.

Kým posledné dve menované krajiny disponujú limitovanými prostriedkami na rozvoj týchto kapacít, Čína podľa ministerstva obrany USA využíva svoje možnosti na ekonomickú špionáž. Prostredníctvom získavania citlivých údajov v  oblasti technologického a ekonomického rozvoja tak znižuje americkú konkurencieschopnosť. Obvinenia americkej strany vyznievajú paradoxne najmä po tom, čo sa na verejnosť dostali informácie o  praktikách NSA a  malvéri známom pod názvom Regin.

Američania by v  budúcnosti chceli podobným útokom predísť. Prevencia si však vyžaduje kooperáciu viacerých vládnych zložiek. Pentagon už v  minulosti aktívne spolupracoval s  ministerstvom spravodlivosti a výsledkom bolo obvinenie piatich členov čínskych ozbrojených síl. Tí podľa americkej vlády špionážou a  ilegálnym získavaním informácií porušili zákon o  duševnom vlastníctve. Americké ministerstvo obrany preto okrem odstrašovania chce pokračovať v  rokovaniach s  Čínou. Výsledkom by mala byť vzájomná dôvera medzi oboma stranami a  transparentnosť, čo v  konečnom dôsledku prispeje k  zníženiu napätia a  stabilite vzťahov.

Kategorizácia obsiahnutá v  stratégii sa však nepozdáva Carterovmu náprotivku. Podľa portálu chinadaily.com verí hovorca čínskeho ministra obrany Keng Jen-šeng, že takýto prístup môže vystupňovať napätie medzi USA a  Čínou a  vyvolať preteky v  zbrojení. Na rozdiel od studenej vojny by však išlo o  zbrojenie vo virtuálnej sfére. Šeng tvrdí, že „Čína je proti tomu, aby sa z  kybernetického priestoru stalo nové bojové pole“.

Kybernetickým útokom sa však nevyhla ani Čína, ktorej obyvatelia sa počas tohto týždňa márne pokúšali získať prístup na viaceré populárne zahraničné stránky, medzi inými aj portály CNN, Yahoo alebo Runescape. Útok údajne pochádzal zo zámorských serverov, no zatiaľ sa k  nemu neprihlásila žiadna hackerská skupina.

Zdroje: defense.gov, theguardian.com, reuters.com, chinadaily.com