Amerika je krátka na šifrovanú komunikáciu islamských radikálov

Americké úrady vyjadrili znepokojenie nad rastúcim počtom šifrovanej internetovej komunikácie medzi podporovateľmi Islamského štátu a priznali, že nie sú schopní ju monitorovať. Takáto komunikácia je používaná hlavne na propagandu ISIL a verbovanie nových členov.

Šéf proti-teroristickej sekcie FBI Michael Steinbach pred Výborom pre vnútornú bezpečnosť amerického Senátu priznal, že Spojené štáty nie sú schopné monitorovať šifrovanú online komunikáciu, ktorú využíva ISIL. Podľa Steinbacha existuje okolo 200 IT firiem, ktoré postavili svoj biznis na modeli koncovej enkrypcie (end-to-end encyption), ktorá znemožňuje prístup tajných služieb k jej obsahu.

Vo všeobecnosti majú spravodajské služby problém s monitorovaním internetového podvetia, tzv. dark webu. Nie je jednoduché určiť polohu alebo identitu príslušníkov teroristických organizácií ako ISIL, Al- Qaeda. Dark web poskytuje miesto na rôzne formy ilegálnej činnosti od kúpi zbraní, falošných dokladov, až po predaj drog. Najnovšie sa stal sa aj ideálnym priestorom pre zdieľanie islamskej propagandy, videí, ako aj pre transfer Bitconov teroristickým bunkám operujúcich z ktoréhokoľvek miesta vo svete.

Okrem toho nová generácia teroristov disponuje pomerne rozsiahlymi počítačovými znalosťami. Stačí spomenúť napríklad hackerský útok prívržencov ISIL na účty centrálneho velenia USA, či útok Jemenskej kybernetickej armády na ministerstvá Saudskej Arábie.

Americké tajné služby preto apelujú priamo na IT firmy, aby umožnili prístup k dátam svojich zákazníkov. Americké úrady však stále potrebujú súhlas sudcu k vydaniu týchto údajov. Steinbach zároveň všetkých ubezpečil, že spustenie nového programu zameraného na sledovanie online komunikáciu sa nechystá.

(RR)