Baltimore po protestoch sledovali lietadlá FBI

FBI potvrdila, že polícii v Baltimore poskytla dve lietadlá na monitorovanie protestov. Upozornili na to miestni obyvatelia. Občianskoprávni aktivisti upozorňujú, že takéto sledovanie vedie k narušeniu súkromia osôb a môže byť dokonca protiústavné.

Obyvatelia Baltimoru nad mestom po prepuknutí nedávnych nepokojov opakovane zaznamenali prinajmenšom lietadlá. Pomocou Twitteru si vymieňali informácie o ich type a polohe. Postupne dospeli k záverom, ktoré potvrdzujú aj letové záznamy na stránkach Flightradar24. Lietadlá sa objavili po tri dni vždy po zotmení a po rovnakých dráhach krúžili na západným Baltimorom v miestach, kde došlo k násilným protestom.

Hovorca policajného zboru v Baltimore Eric Kowalczyk potvrdil, že lietadlá na monitorovanie prípadnej kriminálnej činnosti poskytla baltimorskej polícii FBI.

Vzdušné monitorovanie oblastí počas pouličných protestov a  nepokojov policajnými helikoptérami alebo špeciálne upravenými lietadlami nie je vo svete ničím neobvyklým. Lietadlá vybavené najnovšími monitorovacími systémami sú schopné zostať vo vzduchu dlhšie a  zároveň umožňujú sledovanie väčších priestorov ako vrtuľníky. Otázkou však ostáva, či je takéto monitorovanie zákonné.

Americkí občianskoprávni aktivisti poukazujú najmä na fakt, že schopnosť vlády odhaliť zo vzduchu identitu občanov ako aj sledovať ich pohyb, narušuje súkromie jednotlivcov a naráža na ústavou zaručenú slobodu zhromažďovania.

S  tým súvisí aj prípad z  novembra minulého roku, keď Americké policajné riaditeľstvo (United States Marshal Service/ USMS) použilo mobilné sledovacie zariadenie, takzvaný IMSI catcher, na sledovanie pohybu osôb v  amerických mestách. Hovorca FBI však vylúčil akékoľvek použitie mobilných sledovacích zariadení v Baltimore. Napriek tomu si občianskoprávni aktivisti kladú otázku ako mohla polícia monitorovať mesto v noci bez použitia takýchto technológií.

Zdroj: The Washington Post

(RR)