Britskej spravodajskej agentúre unikol zoznam špionážnych nástrojov

Dokument, ktorý sa objavil na internete a ktorý vykazuje známky pravosti, vymenúva zoznam nástrojov a techník na kybernetickú špionáž britskej Vládnej komunikačnej agentúry (GCHQ).

Balíček nástrojov vyvinula spravodajská jednotka agentúry, ktorej existenciu prezradilo práve spomínané odhalenie. Umožňuje napríklad manipulovať online pohyb, cenzurovať informácie, infiltrovať sa do cieľových počítačov, či rozšíriť vybranú správu prostredníctvom webstránok ako Facebook alebo YouTube. Úvod dokumentu, ktorý zverejnil Edward Snowden, hovorí: „Väčšina našich nástrojov je plne funkčná, odskúšaná a spoľahlivá,“ …. „Nepristupujte k zoznamu ako ku katalógu. Ak niečo neviete nájsť, neznamená to, že to nevieme naprogramovať“.

Agentúra GCHQ sa ku prípadu odmietla vyjadriť . Vo vyhlásení uvádza: „Našou dlhodobou politikou je nevyjadrovať sa ku spravodajským záležitostiam. Všetky aktivity CCHQ sú vedené v zmysle prísneho legislatívneho a politického rámca, ktorý zabezpečuje, že všetky postupy sú odobrené, nevyhnutné a adekvátne, a že sú pod prísnym dohľadom politického vedenia, spravodajských komisárov a parlamentných výborov“.

Podozrenie prichádza v týždni, kedy britská vládna spravodajská agentúra čelí obvineniam zo strany ľudsko-právnych organizácií z porušovania článku 8 a článku 10 Európskeho dohovoru o ľudských právach, teda práva na súkromie a slobodu slova. Amnesty International a American Civil Liberties Union reagujú na masovú spravodajskú operáciu Tempora, ktorú odtajnil britský whistleblower Snowden, a ktorá mala umožniť nahrávanie telefonátov, prístup do emailovej komunikácie a obsahu facebookových účtov.

Zoznam viac ako 100 nástrojov napríklad uvádza:

  • Concrete Donkey – schopnosť poslať zvukovú správu rozsiahlemu počtu telefonických účastníkov
  • Angry Pirate – nástroj, ktorý znefunkční v cieľovom počítači prístup na svoje konto
  • Cannonball – možnosť zaslať opakované textové správy vybranej osobe
  • Gestator – nástroj, ktorý zvýrazní správu alebo video na webových stránkach (napr. YouTube)
  • Birdstrike – nástroj na monitoring a zber profilových informácií z Twitter
  • Fatyak – nástroj na zber obchodných dát zo špecializovaných sociálnych sietí (napr. LinkedIn)
  • Changeling – schopnosť ukradnúť emailovú adresu a posielať z nej emaily
  • Miniature Hero – nástroj na získavania aktuálne prebiehajúcich rozhovorov a textových správ na Skype
  • Swamp donkey – spôsob, ako poslať obeti modifikovaný excelový dokument, ktorú na infikovanom počítači spustí malvér
  • Bearscrape – nástroj ako získať informácie z histórie wifi pripojenia

Zdroj:

https://s3.amazonaws.com/s3.documentcloud.org/documents/1217406/jtrigall.pdf http://www.bbc.com/news/technology-28306819