Čína buduje najbezpečnejšiu počítačovú sieť

Čína buduje prvú kvantovú sieť, ktorá bude nenapadnuteľná hackermi.

Teoreticky najbezpečnejšia počítačová sieť umožní komunikáciu Pekingu s takmer 1900 km vzdialeným Šanghajom. Reaguje tak na kybernetické útoky zo strany USA. Do dvoch rokov bude optický kábel medzi týmito dvoma mestami prenášať kvantové šifrovacie kľúče, ktoré budú chrániť dôverné dáta čínskej vlády, predovšetkým finančné a vojenské informácie, pred odpočúvaním.

Čína od roku 2007 zvyšuje výdavky na vedu a výskum, no šifrovacie technológie nakupuje zo zahraničia. Preto sa Peking rozhodol investovať do vlastného programu vývoja šifrovacích technológií. Podnetom na začatie projektu vlastnej šifrovacej technológie bol prípad Edwarda Snowdena, ktorý odhalil neustále útoky na čínske weby. Projekt, ktorý podporila vláda a ústredná Vojenská komisia, bude stáť okolo 76 miliónov EUR a spočiatku bude využívaný na prevody peňazí Čínskej priemyselnej a komerčnej banky (ICBC). Výskum vedie kvantový fyzik Jianwei, ktorý pôsobí na Čínskej univerzite vedy a techniky v Che-fei.

Kvantové šifrovanie pracuje na princípe zapisovania šifrovacích kódov alebo kľúčov prostredníctvom kvantových častíc – fotónov svetla. Ak by sa hacker pokúsil danú linku odpočúvať, naruší kódovanie fotónov a bude odhalený. Preto sa kvantová komunikácia považuje za najbezpečnejšiu na svete. Fotóny sa ale môžu pohybovať len na kratšie vzdialenosti, preto bude úsek medzi Pekingom a Šanghajom rozdelený na 20 uzlov a každý z nich bude zaujímavým terčom pre hackerov.

Na svete sa nachádza ďalších šesť menších kvantových sietí, vrátane jednej už používanej americkou armádou. NSA má údajne vlastniť počítače, ktoré dokážu rozšifrovať kódy a vyvíja kvantový počítač, ktorý by dokázal okamžite rozšifrovať kódovanie.

Zdroj: http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/china/11216766/China-builds-computer-network-impenetrable-to-hackers.html

(AS)