Čínska internetová polícia si chce získať priazeň verejnosti, vyšla z anonymity

Nie je žiadnym tajomstvom, že internet v Číne podlieha kontrole a cenzúre štátnych zložiek. Takzvaná internetová polícia sa však po dlhej dobe rozhodla predstaviť verejnosti. Cieľom má byť propagácia jej činnosti.

Paradoxom je, že internetová polícia, ktorá ma na starosti práve cenzúru, sa snaží s občanmi nadviazať kontakt prostredníctvom sociálnych sietí. Prezentuje sa na portáloch Weibo a Webchat. Obe internetové stránky svojím konceptom nápadne pripomínajú služby, ktoré ponúkajú najpopulárnejšie západne sociálne siete – Facebook a Twitter. Tie však v Číne dlhodobo čelia rôznym formám cenzúry.

Policajné kontá na sociálnych sieťach znamenajú, že internetová polícia sa chce používateľom pochváliť s výsledkami svojej aktivity. Zložky zamerané na kontrolu internetu, ktoré podľa informácií The Wall Street Journal pôsobia v 50 rôznych mestách, na svojom profile varujú pred najnovšími vírusmi a online podvodmi.

Podľa čínskeho ministerstva verejnej bezpečnosti sa internetová polícia, okrem iného, zameriava na vyhľadávanie ilegálnych a škodlivých informácií na internete. Táto definícia poskytuje pomerne široký priestor na manévrovanie, čo dosvedčuje aj fakt, že podľa oficiálnych údajov ministerstva bolo za posledných šesť mesiacov z internetu odstránených približne 750 000 súborov alebo informácií, ktoré spadali do tejto kategórie.

Polícia zároveň vyšetrila viac ako 70 000 kybernetických zločinov. Či sú medzi úspešne vyšetrenými prípadmi aj kauzy súvisiace s ekonomickou špionážou a útoky na Microsoft alebo Apple nie je jasné. Podľa Siao Čchianga, zakladateľa China Digital TImes – amerického občianskeho združenia, ktoré sa od roku 2003 venuje monitorovaniu cenzúry čínskeho internetu, sú kampane na boj proti internetovým zločinom a pornografii len zámienkou na sledovanie používateľov. Čchiang si myslí, že aj napriek tomu sú „čínski používatelia internetu stávajú čoraz viac nezávislí, čo sťažuje snahu o ich kontrolu.“

Okrem oficiálnej internetovej polície však čínska vládna strana zamestnáva aj viac ako 2 milióny ľudí, ktorých úlohou je analyzovať verejnú mienku prostredníctvom internetu. V praxi ich úloha spočíva v kontrolovaní sociálnych sietí a vyhľadávaní informácií, ktoré sú v rozpore s vládnou politikou. Nedostatok ľudských zdrojov teda pre čínsku vládu nepredstavuje problém. Otázkou však je, či propagovaná aktivita internetovej polície získa na sociálnej sieti dostatok fanúšikov.

(RK)