FBI mení spôsob boja s kyberzločincami

Po kyberútokoch na americké spoločnosti Target, Home Depot a JPMorgan, vďaka ktorým unikli milióny osobných informácií o ich zákazníkoch, mení FBI svoj doterajší spôsob vyšetrovania kyberzločinov.

Jediný zločinec je schopný vykonať desiatky kyberútokov simultánne vo viacerých štátoch. To prinútilo FBI zmeniť ich tradičný systém „môj okrsok, tvoj okrsok“. Naopak, prechádza k systému, v ktorom sa tie najzávažnejšie kyberzločiny dávajú na starosť najkompetentnejším policajtom. K tejto zmene sa vyjadril i riaditeľ FBI James Corney: „Po prvý krát v FBI budeme pristupovať ku kyberútokom bez viazania sa na tradičný systém zodpovednosti za určitú oblasť.“

Chce, aby tie najväčšie kyberútoky – útoky štátnych hackerov, sofistikovaných kyberzlodejov a kyberzločineckých syndikátov – vyšetrovali najlepší agenti FBI bez ohľadu na to, kde sa napadnutá firma nachádza.

FBI sa snaží získať právomoci na to, aby mohli hackovať a sledovať elektronické zariadenia bez toho, aby poznali ich umiestnenie. Doposiaľ nebolo možné pre FBI získať takéto povolenia od sudcov, pretože pokiaľ je neznáma poloha zariadenia, nie je možné určiť, či spadá pod sudcovu jurisdikciu. Súkromní advokáti sa obávajú, že takéto zmeny by so sebou priniesli neobmedzené a neústavné sledovania zo strany FBI. Na druhej strane, takéto opatrenia sú nutné pre moderné vyšetrovanie.

Zdroj:http://thehill.com/policy/cybersecurity/224823-fbi-will-fight-cyberattacks-based-on-severity-not-location

(MK)