Americký prezident Barack Obama vo svojom koncoročnom prejave avizoval reakciu Spojených štátov na kybernetický útok na spoločnosť Sony. Myslí si tiež, že štúdio “urobilo chybu”, keď sporný film stiahlo z premietania.
Obamov prísľub o “proporčnej reakcii” prichádza po tom, ako FBI potvrdilo doterajšie dohady o najpravdepodobnejšom útočníkovi, ktorým mala byť Severná Kórea. Dôvodom mal byť pripravovaný snímok The Interview o severokórejskom lídrovi so značnou podobou Kim Jong Un-a a o pokuse o atentát na tohto štátnika. Barack Obama sa nechal počuť, že zvažuje širokú škálu reakcií na útok. Je tiež presvedčený, že nie je možné žiť v spoločnosti, v ktorej by diktátori z iných krajín zavádzali v Spojených štátoch cenzúru.
Útok na spoločnosť Sony prebehol v novembri 2014 a v priebehu uplynulých týždňov vznikali dohady, kto je za tento útokom zodpovedný. Útočníkom sa podarilo dostať k 137 dokumentom o natočených filmom a pripravovaných scenárov, nachádzali sa medzi nimi rôzne záznamy k filmom Ghostbuster či The Social Netwrok. Okrem snímok získali hackeri aj cenné informácie o známych osobnostiach. Viac ako 47 000 prístupových údajov do ich sociálneho zabezpečenia, platové informácie a adresy zamestnancov. Zverejnené boli postupne napríklad aj falošné mená, pod ktorými celebrity figurujú na verejnosti, či už pri ubytovaní v hoteloch alebo pri rezerváciách v reštauráciach. Medzi nimi napríklad Sylvester Stallone, Judd Apatow či rebel Wilson.
Severná Kórea vyslovila svoje námietky a sťažnosti k filmu Spojeným národom ešte pred uskutočnenými útokmi. Zároveň nakrútenie tohto filmu označila za „neskrývané sponzorovanie terorizmu“ a „poškodzovanie dôstojnosti najvyššieho vedenia v Severnej Kórei a hádzanie zlého svetla na túto krajinu.“ Akúkoľvek spojitosť so zmienenými útokmi však doteraz odmieta.
Zdroj: http://www.bbc.com/news/world-us-canada-30555997