FBI za útokom na Sony vidí Severnú Kóreu, Obama sľubuje odpoveď

Americký prezident Barack Obama vo svojom koncoročnom prejave avizoval reakciu Spojených štátov na kybernetický útok na spoločnosť Sony. Myslí si tiež, že štúdio “urobilo chybu”, keď sporný film stiahlo z premietania.

Obamov prísľub o “proporčnej reakcii” prichádza po tom, ako FBI potvrdilo doterajšie dohady o najpravdepodobnejšom útočníkovi, ktorým mala byť Severná Kórea. Dôvodom mal byť pripravovaný snímok The Interview o severokórejskom lídrovi so značnou podobou Kim Jong Un-a a o pokuse o atentát na tohto štátnika. Barack Obama sa nechal počuť, že zvažuje širokú škálu reakcií na útok.  Je tiež presvedčený, že nie je možné žiť v spoločnosti, v ktorej by diktátori z iných krajín zavádzali v Spojených štátoch cenzúru.

Útok na spoločnosť Sony prebehol v novembri 2014 a v priebehu uplynulých týždňov vznikali dohady, kto je za tento útokom zodpovedný. Útočníkom sa podarilo dostať k 137 dokumentom o natočených filmom a pripravovaných scenárov, nachádzali sa medzi nimi rôzne záznamy k filmom Ghostbuster či The Social Netwrok. Okrem snímok získali hackeri aj cenné informácie o známych osobnostiach. Viac ako 47 000 prístupových údajov do ich sociálneho zabezpečenia, platové informácie a adresy zamestnancov. Zverejnené boli postupne napríklad aj falošné mená, pod ktorými celebrity figurujú na verejnosti, či už pri ubytovaní v hoteloch alebo pri rezerváciách v reštauráciach. Medzi nimi napríklad Sylvester Stallone, Judd Apatow či rebel Wilson.

Severná Kórea vyslovila svoje námietky a sťažnosti k filmu Spojeným národom ešte pred uskutočnenými útokmi. Zároveň nakrútenie tohto filmu označila za „neskrývané sponzorovanie terorizmu“ a „poškodzovanie dôstojnosti najvyššieho vedenia v Severnej Kórei a hádzanie zlého svetla na túto krajinu.“ Akúkoľvek spojitosť so zmienenými útokmi však doteraz odmieta.

Zdroj: http://www.bbc.com/news/world-us-canada-30555997