Fire Phone od Amazonu narúša vaše súkromie bez povšimnutia

Nový telefón od Amazonu je úžasným nástrojom na nákupy. Ale tiež na zber obrazu, zvuku, Vašej polohy, zvykov, údajom o Vás a Vašom správaní.

Zatiaľ čo Fire Phone od Amazonu  je pravdepodobne najvyspelejší vynález, ktorý nám uľahčí nákup, je to zároveň aj narušiteľ nášho súkromia s využitím dát na komerčné účely. A zdá sa, akoby tomu ani nikto nevenoval pozornosť.

Fire Phone skrýva veľa zaujímavého: obrazovku umožňujúcu 3D zobrazenie, stabilizátor obrazu, či dynamickú perspektívu, ktorá prekresľuje obrázok 60-krát za sekundu, ak pohnete kamerou a predmet snímate pod iným uhlom.  To najhlavnejšie ale, čím sa Fire Phone odlišuje od svojich konkurentov v triede smartfónov, je detekcia predmetov v reálnom čase s napojením na databázu s viac ako 100 miliónmi tovarov.

Funkcia Firefly  dokáže po nasmerovaní telefónu na nejaký objekt ho aj hneď identifikovať. Následne zobrazí informácie o produkte a v prípade, že sa nachádza v ponuke od Amazonu, ho umožní aj hneď kúpiť. Telefón dokáže rozoznať piesne, televízne seriály a mnohé ďalšie. A tie sa samozrejme tiež dajú kúpiť.

Na čo by ste ale nemali zabúdať je, že kedykoľvek stlačíte tlačidlo aplikácie Firefly, spúšťate kameru a mikrofón. A tieto dáta (obraz, zvuky v pozadí, poloha GPS a mnohé ďalšie metadáta) následne odosielate do Amazonu, ktorý ich využije pre svoje (marketingové) potreby.

Analýza, spracovanie dát a identifikácia predmetov sa deje na cloudových serveroch, keďže 2GB RAM tohto zariadenia by taký proces nezvládli. Fotografie Amazon uchováva automaticky navždy, pokiaľ ich ručne nezmažete zo serverov.

Prostredníctvom tejto služby tak Amazon získa bezprecedentný obraz o tom, kde sa pohybujete, kde pracujete, koľko zarábate, či dokonca s kým sa stýkate. A samozrejme, o aké produkty máte záujem.

Čo sa ďalej robí s takto získanými údajmi nevieme. To vie (snáď) len Amazon.

Zdroj: http://venturebeat.com/2014/06/19/amazon-fire-phone-might-be-the-biggest-privacy-invasion-ever-and-no-ones-noticed/