Hackeri napadli juhokórejského operátora jadrových elektrární

Počítače v juhokórejskej jadrovej elektrárni boli napadnuté neznámym hackerom. Ten zverejnil plány a mapy elektrárne na internete a žiada odstavenie jadrových reaktorov.

Podľa informácií kórejskej tlačovej agentúry Yonhap hacker získal plány elektrárne, ako aj mapy jednotlivých poschodí. Od 15. decembra hacker na twitterovom účte nazvanom “prezident skupiny proti jadrovému reaktoru” zverejnil 4 posty s uniknutými dátami. Tie sa túkajú dvoch reaktorov – Gori-2 a Wolsong – 1, ktoré spravuje Korean Hydro and Nuclear Power. Hacker sa vyhráža, že pokiaľ nebude reaktor odstavený, zverejní ďalšie získané dáta.

Spoločnosť prevádzkujúca obidva reaktory nepovažuje získané dáta za kriticky dôležité a ich získanie údajne nepredstavuje ohrozenie bezpečnosti prevádzky elektrárne. Rovnako tak spoločnosť tvrdí, že kritické systémy elektrárne nemôžu byť cieľom kybernetického útoku, nakoľko nie sú napojené na žiadnu externú sieť.

Aktuálny útok je dávaný do súvisu s nedávnym útokom na Sony Pictures, kvôli filmu „the Interview“ – komédie o pokuse o atentát na severokórejského diktátora. Z útoku americká FBI obvinila práve Severnú Kóreu, ktorá sa na oplátku vyhrozila útokom priamo na ciele v USA. To, či za útokom stojí práve Severná Kórea sa zatiaľ zistiť nepodarilo.

V dôsledku útoku juhokórejská spoločnosť vykonala dvojdňové cvičenie zamerané na ochranu proti kybernetickým útokom na kritickú infraštruktúru.

Zdroj: http://www.cnet.com/news/south-korea-nuclear-plant-hit-by-hackers/