Hackerský škandál aj na Tour de France, ukradli tréningové dáta Chrisa Frooma

Chris Froome sa z víťazstva 10. etapy Tour de France v La Pierre-Saint-Mart v Pyrenejach dlho netešil. Radosť z výhry mu skazil hackerský útok na jeho tréningové dáta.

Vedenie cyklistického Team Sky oznámilo, že tréningové údaje jeho lídra Chrisa Frooma pravdepodobne ukradli z tímového počítača. Generálny manažér Dave Brailsford má podozrenie, že sa zlodej snaží zistiť, či jeho zverenci naozaj pretekajú bez dopingu. Pokus o možnú diskreditáciu už rieši s právnikmi.

Chris Froome patrí k cyklistom, ktorí neboli nikdy pozitívne testovaní počas povinných dopingových testov. O tom, že si Froome k  svojim výkonom dopomáha dopingom, sa špekulovalo už počas Tour de France v  roku 2013, keď Brit stý ročník Tour vyhral. Samotný Froome kritizoval nedostatočnú mimosúťažnú dopingovú kontrolu cyklistov pred dôležitými pretekmi.

Hackerské škandály sa nevyhýbali ani samotným pretekom Tour de France. Napríklad v  roku 2006 amerického cyklistu Floyda Landisa pozitívne testovali na vysoké hodnoty testosterónu v  krvi počas 17. etapy Tour. Vyšetrovanie však nabralo úplne iný smer, keď francúzske laboratórium, ktoré Landisove vzorky vyšetrovalo, objavilo vo svojom počítači trójskeho koňa. Niektoré dáta mali byť zmanipulované tak, aby naznačovali, že vzorky neboli správne spracované.

Francúzsky súd Landisa odsúdil na dvanásť mesiacov podmienečného trestu, aj keď sa nikdy nepreukázalo prepojenie na hackera Alaina Quirosa, ktorý sa priznal k  nabúraniu do počítačov laboratória, za čo bol odsúdený na šesťmesačné väzenie.

Svet profesionálnej cyklistiky je úzko spätý s  dopingovými škandálmi. Najznámejším dopingovým previnilcom je Lance Armstrong, ktorý bol v  roku 2012 zbavený siedmich titulov Tour de France. Dopingové škandály sa nevyhli ani Ivanovi Bassovi, Janovi Ullrichovi či Albertovi Contadorovi.

(AS)