Hacknúť a diaľkovo ovládať sa dajú už aj ručné zbrane

Kybernetické hrozby sa každým dňom dotýkajú čoraz širšieho spektra technológií. Výnimkou nie je ani zbrojársky priemysel. Dvom hackerom sa podarilo nabúrať sa do systému modernej pušky a na diaľku ju ovládať.

Nová ostreľovacia puška od spoločnosti TrackingPoint za 13 000 dolárov je prešpikovaná technológiami. Jednou z nich je i počítačové zameriavanie, ktoré spraví i z amatéra vynikajúceho strelca.

Puška ma na sebe pripevnený samozameriavací ďalekohľad riadený počítačom, ktorý beží na operačnom systéme Linux. Ten umožňuje vybrať cieľ, zarátať do trajektórie rôzne faktory ovplyvňujúce trajektóriu strely a automaticky vystreliť v tom správnom momente.  Prostredníctvom Wi-Fi sa obraz z ďalekohľadu prenáša na obrazovku počítača a slúži na streamovanie videa.

Práve prostredníctvom Wi-Fi sa podarilo dvom bezpečnostným výskumníkom nabúrať do systému pušky. Vytvorili niekoľko techník, ktoré využívajú bezpečnostné chyby softwaru pušky, aby získali kontrolu nad funkciami zbrane. Postupy, ktoré za týmto účelom vyvinuli, plánujú verejnosti predstaviť na najbližšej Black Hat Conference.

Prišli na spôsob, ako upraviť alebo vypnúť zameriavanie pušky, zmeniť cieľ bez vedomia strelca, či dokonca zabrániť vystreleniu zo zbrane. Pušku je možné kompletne znefunkčniť úpravami alebo vymazaním softwaru. Jediné, čo nie je možné pomocou tohto hacku spraviť, je vystreliť z pušky na diaľku, keďže je nutné, aby bol kohútik stlačený manuálne.

V rozhovore pre portál Wired, sa riaditeľ spoločnosti TrackingPoint, ktorá pušku vyvinula, vyjadril, že budú s výskumníkmi spolupracovať na vytvorení aktualizácií pre software tak, aby sa zabránilo akémukoľvek neautorizovanému prístupu. Po jeho dokončení bude distribuovaný všetkým majiteľom tejto zbrane.

(MK)