Japonsko a EÚ spoločne v cyber bezpečnosti

Japonsko a Európska únia posilňujú dialóg o spolupráci v oblasti ochrany kybernetického priestoru. Dôvodom sú obavy pred kybernetickými útokmi,  Ku spolupráci sa po summite EÚ – Japonsko (7. 4. 2014) zaviazali vrcholní politickí predstavitelia oboch strán – japonský premiér Shinzo Abe, prezident Európskej komisie José Barosso a predseda Európskej rady Herman Van Rompuy.

V spoločnom vyhlásení sa uvádza, že v záujme ochrany ľudských práv je potrebné zabezpečiť otvorený a bezpečný kyberpriestor. Nástrojom na jeho zabezpečenie by mal byť nový Kybernetický dialóg EÚ-Japonsko, ktorý umožní prehĺbenie spolupráce a výmenu skúseností a poznatkov.

Tokyo v poslednom období zintenzívnilo medzinárodnú spoluprácu v oblasti kyberbezpečnosti a obrany. V minulom roku nadviazalo Kybernetický dialóg USA – Japonsko, mechanizmus spolupráce v oblasti kybernetických hrozieb a politík. V poradí už druhé stretnutie sa konalo 10. apríla 2014 vo Washingtone. Posilňovanie výmeny informácií a spoločnú obranu proti kybernetickým hrozbám s relevantnými krajinami spomína tiež Národná bezpečnostná stratégia, ktorú Japonsko prijalo v decembri 2013.

Spoločné stanovisko Bruselu a Tokya k viacerým témam tiež spomína, že medzinárodné spory by mali byť riešené mierovou cestou podľa medzinárodného práva. Tento odkaz môže referovať na nedávny spor medzi Japonskom a Čínou. Japonské bojové stíhačky F-15 Eagle boli uvedené do pohotovosti po tom, ako radary zamerali čínske lietadlo, blížiace sa k sporným ostrovom Senkaku, ktoré si okrem Tokia nárokuje aj Čína a Taiwan.

V roku 2007 Čína tiež zničila jeden zo svojich starých satelitov prostredníctvom raketovo-riadeného antisatelitného testu, čo spôsobilo, že veľké množstvo úlomkov cirkulovalo vo vesmíre a podnietilo obavy zo znefunkčnenia susedných satelitov.

Zdroje:
http://www.consilium.europa.eu/uedocs/cms_Data/docs/pressdata/en/ec/142520.pdf
http://www.japantimes.co.jp/news/2014/04/28/national/politics-diplomacy/japan-eu-planning-cybersecurity-summit/