Konflikt v Gaze aj na Ukrajine sa dal predpovedať. Vďaka kyberútokom.

Konfliktom na Ukrajine aj v Gaze predchádzal výrazný nárast kybernetických útokov, uvádza nová štúdiá spoločnosti FireEye. V budúcnosti by nárast kyberútokov tak mohol poslúžiť ako výstražný systém.

Podľa internetovej bezpečnostnej spoločnosti pred krízou v Gaze a anexiou Krymu došlo k zvýšenému rozosielaniu nákazlivého softvéru, ktoré mnohé krajiny používajú na získavanie spravodajských informácií, či priamy útok na ciele v znepriatelenej krajine. „Je to niečo ako digitálny ekvivalent ku vojakom na hraniciach“, uvádza analytik spoločnosti Kevin Thompson.

FireEye počas osemnástich mesiacov analyzovala objem komunikácie, ktorú rozosielali malvérové programy. Dáta pochádzali od viac ako piatich tisícov vládnych aj súkromných klientov z celého sveta. Sústredili sa pritom na tzv. callback správy, čo sú správy, ktoré malvér  vyšle svojmu kontrolórovi vždy, keď sa úspešne nainštaluje do siete, alebo keď žiada ďalšie pokyny.  Objem správ pritom vyvrcholil tesne pre vypuknutím útokov medzi Izraelom a Palestínou a konfliktom medzi Ukrajinou a Ruskom.

Výskumníci sa teraz usilujú dokázať, že tieto princípy platia aj v dlhodobom meradle. „Radi by sme spätne analyzovali  dáta z celého roka, aby sme overili, či existuje korelácia medzi nimi a udalosťami vo svete“, dodáva Thompson.

Malvér používajú nielen útočníci, ale aj vlády a teroristické skupiny za účelom zisku citlivých informácií o svojom súperovi, tvrdí Stewart Rowles zo spoločnosti KCS, ktorá sa zaoberá strategickým spravodajstvom. „Kybernetická špionáž, a čím ďalej tým viac aj kybernetická vojna, sa stávajú súčasťou každého konfliktu až do takej miery, že svetové spravodajské agentúry prostredníctvom nich identifikujú tzv. hot spoty – miesta, kde môže prepuknúť konflikt rôzneho rozsahu“.

V septembri minulého roka bola po útoku trójskeho programu znefunkčnená sieť tunelov v Izraeli. Spojené štáty americké zas obviňujú  Irán z útokov na energetickú infraštruktúru a spoločnosti. Irán na oplátku prisudzuje USA autorstvo počítačových programov, ktoré útočia na iránske jadrové zariadenia. Hackeri so sídlom v Moskve sa tiež dlhodobo zameriavali na diplomatov a veľvyslanectvá, ktoré patria krajinám bývalého Východného bloku.

Zdroj: http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/middleeast/israel/11034421/Gaza-and-Crimea-conflicts-could-have-been-predicted-by-monitoring-cyber-attacks.html