Kontroverzný americký kyberzákon postupuje v legislatívnom procese

Výbor amerického Senátu schválil v tajnom hlasovaní kontroverzný návrh zákona, ktorý vyzýva podniky na zdieľanie informácií o kybernetických hrozbách medzi sebou a s vládnymi agentúrami.

Zákon o zdieľaní kyberneticko-bezpečnostných informácií za zatvorenými dverami získal podporu takmer všetkých senátorov vo výbore. Jediný sa proti zákonu v hlasovaní vyslovil Ron Wyden, ktorý paradoxne argumentoval tým, že zákon nechráni súkromie. Wyden vyhlásil, že ak legislatíva neobsahuje zodpovedajúcu ochranu súkromia, nejedná sa o kyberneticko-bezpečnostný zákon, ale o zákon sledovací. Ďalej dodal, že zákon by mal iba „obmedzený vplyv“ na americkú kybernetickú bezpečnosť.

Legislatíva by po novom mala ochraňovať spoločnosti, ktoré zdieľajú informácie o kybernetických hrozbách pred žalobami spotrebiteľov, a mala by umožňovať zdieľanie informácií prostredníctvom portálu amerického ministerstva vnútra. Presné znenie zákona by malo byť zverejnené po doplnení dodatkov prijatých Senátom.

Návrh zákona uviedol severokarolínsky senátor Richard Burr, ktorý je zároveň aj predsedom Výboru pre spravodajskú činnosť a kalifornskou senátorkou Dianne Feinsteinovou, ktorá bola jednou z najväčších obhajkýň štátnych sledovacích programov po zverejnení informácií od E. Snowdena.

Na úplné schválenie zákona je ešte ale potrebný súhlas celého Senátu a následne aj druhej komory Amerického kongresu – Snemovne reprezentantov. Podobný zákon už v roku 2013 kongres neschválil. Jednalo sa o Zákon o zdieľaní a ochrane kybernetického spravodajstva, ktorému bolo vyčítané najmä zbieranie a zdieľanie množstva informácií.

Zdroj: pcworld.com

(AS)