Podľa uniknutých informácií talianskej spoločnosti Hacking Team si česká polícia už roky platí sledovací softvér.
Interné dokumenty spoločnosti Hacking Team sa uplynulý víkend začali šíriť prostredníctvom Twitteru ako 400 GB voľne stiahnuteľný torrentový súbor. Podľa dokumentov, ktoré sa nachádzajú v tomto súbore, aktuálne využíva služby sledovacieho softwéru 37 krajín z celého sveta. V zozname aktívnych odoberateľov figuruje aj Česká republika.
Podľa zverejnených faktúr mala českej polícii nástroje a služby Hacking Teamu sprostredkovať pražská spoločnosť BULL, s.r.o.. Napríklad jedna z faktúr poukazuje na nákup Remote Control System, tj. systému pre vzdialenú kontrolu dátových zariadení, v hodnote 167 800 eur. Posledná, najaktuálnejšia, zmluva predlžuje podporu na rok 2015 a pridáva aj ďalšie služby celkovo v hodnote 119 900 eur.
Česká polícia vydala na svojej webovej stránke k danej záležitosti stanovisko , v ktorom potvrdzuje nákup softwéru pre Útvar zvláštnych činností služby kriminálnej polície a vyšetrovania.
Špeciálny sledovací program, ktorý si kupujúci zaobstará, sa dokáže jednoducho dostať do koncového zariadenia užívateľov pomocou wifi-siete, emailu alebo USB kľúča, môže napríklad odpočúvať Skype hovory, čítať emaily, konverzácie na sociálnych sieťach, nevedomky zapínať web kamery a mikrofóny či zaznamenávať stlačené klávesy.
Žiadna z týchto aktivít však nie je nelegálna. Spoločnosti, ktoré ponúkajú takéto služby argumentujú názormi, že ich vyvíjajú na „dobré“ účely a polícia vďaka nim môže hľadať a sledovať sexuálnych zločincov, finančných podvodníkov alebo teroristov. V podmienkach Slovenskej a Českej republiky však možno takto danú osobu sledovať len na základe súdneho príkazu, ktorý umožní prelomenie jej súkromia.
Toto policajné prelamovanie súkromia pomocou softvéru, na rozdiel od odposluchov, však nekontroluje žiaden kontrolný orgán. Z tohto dôvodu sa dnes ráno zišla česká parlamentná Stála komisia pre kontrolu odposluchov a záznamov telekomunikačnej prevádzky, použitia sledovania osôb a vecí a rušenia prevádzky telekomunikácií za účasti šéfa policajného Útvaru zvláštnych činností Vladimír Šibora, ktorý okrem iného komisiu informoval aj o prípadoch, v ktorých bol software použitý. Predseda komisie, Daniel Korte (TOP 09), bol s vysvetlením nákupu hackerského softwéru spokojný. Komisia ešte dodatočne preskúma dodržiavanie zákonných postupov v námatkovo vybraných prípadoch.
Prípad tak nastolil potrebu právnej úpravy kontroly a sledovania činností dátových zariadení tak, aby ochrana občana zodpovedala realite digitálneho veku.
(AS)