Kontroverzný špehovací softvér vládnych agentúr mali šíriť dronmi

Vďaka nedávnym útokom hackerov na taliansku spoločnosť HackingTeam, ktorá vývijala špehovací softvér pre viacero štátov, vrátane Českej republiky, vychádza na povrch stále viac utajovaných informácií o jej aktivitách. Podľa Wikileaks mala v spolupráci s dcérskou firmou Boeingu vyvinúť zariadenie, ktoré by dokázalo infikovať počítač prostredníctvom Wi-Fi a dronov.

Medzi množstvom dát, ktoré unikli po poslednom útoku hackerov, sa nachádzali i informácie z júnového mítingu spoločnosti. Práve na ňom sa dohodli na spustení projektu, ktorý mal vyvinúť malé zariadenie – prenosné prostredníctvom dronov, ktoré by dokázalo infikovať sledovacím softvérom zariadenia prostredníctvom bezdrôtovej siete. Záujem o tento projekt prejavila i dcérska spoločnosť Boeingu – Insitu, ktorá sa zaoberá vývojom a produkciou malých bezpilotných lietadiel.

Podľa uniknutej emailovej konverzácie, pracovník Insitu, Giuseppe Venneri, za týmto účelom kontaktoval spoločnosť HackingTeam: „Vidíme potenciál v implementácii vašich schopností hacknúť Wi-Fi siete do leteckých systémov a máme záujem o začatie rozhovorov s vašimi inžiniermi o bližších technických špecifikáciách.“ napísal Venneri. Zatiaľ nie je jasné ako sa vyvíjala ich komunikácia, ktorá sa po sérii emailov zasekla na nezhodách. Dôvodom sporu  bola nezhoda ohľadom typu zmluvy o mlčanlivosti, pričom každá strana chcela použiť svoju.  Taktiež nie je jasné, do akej miery mala firma Insitu na tomto vývoji participovať.

Vyšetrovanie kyberútokov na Hackingteam stále prebieha. Podľa posledných informácií, ktoré priniesol portál Reuters, milánska polícia vypočula i šesť bývalých zamestnancov spoločnosti. Tí sú podozriví z vyzradenia obchodného tajomstva. Vyšetrovanie sa začalo po tom, čo ich riaditeľ spoločnosti David Vincenzetti obvinil z vyzradenia zdrojového kódu, ktorý HackingTeam používal. Zdrojový kód ako i väčšina z uniknutých informácií bola od útokov presunutá na portál WikiLeaks.

HackingTeam sa špecializuje na vývoj sledovacieho softwaru, ktorý používa viac ako 37 krajín na svete, vrátane Poľska, Maďarska, Nemecka, Talianska, Českej republiky či americkej FBI.

(MK)