Kyberútoky zasiahli americkú prezidentskú kampaň

Boj o  Biely dom začína naberať na intenzite a kandidáti Republikánskej strany sa počas svojich posledných verejných vystúpení dotkli aj kybernetickej bezpečnosti. Vo svetle nedávnych útokov na americký štátny sektor kritizujú najmä nečinnosť Baracka Obamu.

Začiatkom júna unikli v dôsledku útoku, za ktorým údajne stoja čínski hackeri, osobné údaje amerických štátnych zamestnancov a informácie z ich bezpečnostných previerok. Pôvodne sa hovorilo o štyroch miliónoch napadnutých osôb, no najnovšie informácie z  prostredia FBI potvrdzujú, že číslo by mohlo byť niekoľkonásobne vyššie. Zasiahnutých môže byť až 18 miliónov ľudí, a to nielen zamestnancov štátnej správy, ale aj ich rodinných príslušníkov, či neúspešných uchádzačov o pracovné miesta v štátnych inštitúciách.

Marco Rubio, floridský senátor a  jeden z najhorúcejších kandidátov na prezidentskú nomináciu, verí, že Barack Obama by mal v dôsledku týchto útokov pritvrdiť svoju politiku voči Číne. Súčasný prezident Spojených štátov amerických už v minulosti niekoľkokrát potvrdil, že chce sprísniť tresty pre kybernetických zločincov a v podobnom duchu bola vytvorená aj najnovšia kybernetická stratégia Ministerstva obrany USA, ktorá dokonca Čínu identifikuje ako hrozbu pre národnú bezpečnosť.

USA by podľa Rubia mali zareagovať uvalením sankcií, ktoré by mali predstavovať „adekvátnu odpoveď na nezodpovedné a destabilizujúce správanie Číny“. Aj napriek napätiu vo vzájomných vzťahoch však Čína predstavuje pre USA dôležitého obchodného partnera, preto je nepravdepodobné, že by sa súčasná administratíva rozhodla sankciami ohroziť túto spoluprácu.

Obamov postoj a  riešenie nedávneho útoku sa však nepozdáva ani ďalšiemu favoritovi Republikánskej strany Jebovi Bushovi. Podľa Busha je aktuálna situácia ukážkou neefektívnosti a pomalosti, ktorá súčasnú administratívu sprevádza v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Prezidentský kandidát okrem iného vo svojom prejave spomína Estónsko, ktoré podľa neho predstavuje vzor v  oblasti prepojenia efektívnosti a  bezpečnosti moderných technológií a internetu.

Bush v rámci svojej kampane obviňuje súčasného prezidenta z  nečinnosti a vyčíta mu, že nespolupracuje s Kongresom. Podľa jeho názoru by v dôsledku úniku osobných údajov mala byť vyvodená politická zodpovednosť a o svoje miesto by mala prísť šéfka Kancelárie personálneho riadenia Katherine Archuleta. S tým však nesúhlasí Obama, ktorý svoju nominantku minulý týždeň verejne podporil.

Nebezpečenstvo kybernetických útokov hroziacich od Číny predstavuje v  rámci americkej prezidentskej kampane veľmi aktuálnu tému, najmä medzi republikánmi. Tí momentálne kontrolujú obe komory amerického Kongresu a v prípade úspechu ich prezidentského kandidáta by tak vznikol priestor na spoluprácu medzi oboma zložkami moci, ktorý by nový prezident mohol využiť na to, aby pretavil ambiciózne vyjadrenia aj do konkrétnych krokov.

(RK)