Melissa – starý ale osvedčený vírus

Mnohé dnešné vírusy majú pôvod vo svojich predchodcoch, ktoré síce neboli extrémne nebezpečné, ale určite boli otravné a prežívajú dodnes.

Taktiež známy ako Mailissa, Simpsons, Kwejeebo alebo Kwyjibo, je v informatike nazývaný e-mailový makrovírus. Makrovírus je vírus, ktorý nie je súčasťou nejakej aplikácie, ale dokumentu, ktorý môže obsahovať makrá. Tieto makrá sú schopné zabezpečiť skopírovanie samého seba z jedného dokumentu do druhého a ďalej sa rozširovať.

Na jar roku 1999 David L. Smith vytvoril počítačový vírus, ktorý sa bez akýchkoľvek problémov dokázal rozširovať cez emaily. Smith tento vírus pomenoval „Melissa“ (podľa exotickej striptérky z Miami).

Na rozdiel od vírusov, ktoré z vás majú dostať peniaze, Melissa láka užívateľov na otvorenie prílohy, ktorá príde od neznámeho odosielateľa a potom vám bude donekonečna znepríjemňovať život. Akonáhle je príloha otvorená, Melissa sa automaticky začne replikovať a rozposielať sa 50-tim najpoužívanejším emailovým adresám vo Vašom adresári.

Keď sa rozpošle k ďalším „obetiam“, vírus postupne začne infikovať rôzne Word dokumenty. Zaujímavosťou je, že tento vírus sa aktivuje ak sa minúty danej hodiny zhodujú s dňom mesiaca (napríklad 18:27 – 27. deň mesiaca). Ak sa približne v tomto okamihu pokúsite zavrieť dokument, Melissa doň vloží nasledovnú frázu: “Twenty-two points, plus triple-word-score, plus fifty points for using all my letters. Game’s over. I’m outta here” čo znamená: „22 bodov, plus extra body za trojité slovo, plus 50 bodov za použitie všetkých mojich písmen. Koniec hry. Padám odtiaľto.“

Nevýhodou je, že napadnutý užívateľ si ani neuvedomuje, že vďaka Melisse môže, a pravdepodobne aj rozposiela, svoje informácie. Taktiež, akonáhle užívateľ otvorí nový dokument, ten bude automaticky infikovaný.

Melissa je aktívna iba pri Microsoft Word 97, 2000 a Microsoft Outlook 97 alebo 98, pri vyšších a modernejších verziách sa Melissa nedokáže šíriť.  Taktiež môže nainfikovať OS Windows 95, 98, NT alebo Macintosh užívateľov. Ak napadnutý počítač neobsahuje Outlook alebo nemá prístup k internetovej sieti, tak sa Melissa bude rozširovať už iba v infikovanom počítači.

Nesmieme však zabudnúť na fakt, že od vzniku pôvodnej Melissy ubehlo už dosť času. Tvorcovia počítačových vírusov už medzičasom stihli vytvoriť ďalšie verzie originálu: Melissa.I, Melissa.O, Melissa.U, Melissa.V, Melissa.W, Melissa. O tých budeme pokračovať nabudúce.