Najhľadanejší hackeri súčasnosti podľa FBI

Americká FBI ponúka 4,2 milióna dolárov za informácie vedúce k  zatknutiu piatich najhľadanejších kybernetických zločincov súčasnosti. Odhadovaná škoda, ktorú spôsobili svojou nelegálnou činnosťou, sa pohybuje vo výške stoviek miliónov dolárov.

Kybernetická bezpečnosť pre Obamovu vládu predstavuje vážny problém. Ako príklad stačí spomenúť útoky na Sony či Osobný úrad americkej vlády. Piati najhľadanejší hackeri sú obvinení z krádeže bankových údajov, podvodov, obchodovania so zdravotnými záznamami či z  obchodovania s falošnými údajmi.

Najhľadanejší hackeri súčasnosti:

  1. Jevgenij Michajlovič Bogačev, ponúkaná odmena: tri milióny dolárov

Jevgenij, známy tiež pod pseudonymami “lucky12345” alebo “Slavik”, je človekom, ktorý stojí za vytvorením trójskeho vírusu Zeus, pomocou ktorého sa dal získať prístup k číslam bankových účtov a heslám. Pomocou Zeusa sa tak dala získať kompletná kontrola nad bankovým účtom. Hackeri pomocou Zeusa fungovali ako administrátori takto napadnutých účtov a presúvali peniaze na svoje účty bez toho, aby vyvolali podozrenie zo strany bánk. Od roku 2009 bolo podľa odhadov napadnutých viac ako milión počítačov a celková strata sa vyšplhala na sto miliónov dolárov.

  1. Nicolae Popescu, ponúkaná odmena: milión dolárov

Tento 34-ročný hacker rumunského pôvodu je obvinený z  vyvolávania falošných internetových akcií a  predávania neexistujúcich aút, hodiniek, jácht, súkromných lietadiel. Medzi napadnuté stránky patrilo napríklad aj eBay. “Nae“ alebo “Stoichitoiu” a jeho prívrženci si tak zarobili viac než tri milióny dolárov. Medzi napadnuté stránky patrilo napríklad aj eBay. V  roku 2012 sa podarilo zatknúť šesť členov jeho kybernetického gangu, ale Nicolae je stále na úteku.

  1. Alexej Belan, ponúkaná odmena: stotisíc dolárov

Ruský hacker Alexej je na zozname FBI pre nabúranie sa do troch webových spotrebiteľských stránok v  Nevade a  Californii v  rokoch 2012 a  2013. Belan následne predával ukradnuté citlivé dáta ďalej. Hovorca FBI odmietol uviesť, o  stránky akých firiem išlo.

  1. Peteris Sahurovs, ponúkaná odmena: 50-tisíc dolárov

Litovský rodák Peteris vyvinul škodlivý vírus, ktorý sa šíril ako oznam na spravodajských stránkach a  informoval návštevníkov o  napadnutí vírusom. Zároveň ponúkal na predaj aj anti- vírus a v  prípade, že si ho používateľ odmietol kúpiť, na jeho ploche začali vyskakovať okná s  falošnými bezpečnostnými upozorneniami. Sahurovs tak predajom “antivírusového“ programu zarobil približne  dva milióny dolárov.

  1. Shailesh Kumar Jain, ponúkaná odmena: 50-tisíc dolárov

Jain je jediným Američanom na zozname. Jeho nelegálna činnosť spočívala v  tom, že na webových stránkach vytváral falošné pop-up okno, ktoré návštevníkom oznamovalo, že ich počítač bol napadnutý vírusom a  zároveň ponúkal na predaj softvér na jeho okamžité odstránenie. Podľa FBI v  období rokov 2006 a  2008 takto zarobil okolo sto miliónov dolárov.

(RR)