NATO zvyšuje pripravenosť v oblasti kybernetickej bezpečnosti

Viac ako 300 účastníkov a tímov zo 17 krajín sa zúčastnilo medzinárodného cvičenia „Locked Shields“. Cvičenie organizovalo Centrum výnimočnosti NATO pre kybernetickú ochranu 21. – 22. marca 2014.

Simulovaný útok 50 sofistikovaných útočníkov na vymyslenú krajinu „Berylia“ začal napadnutím webových stránok a rozosielaním emailov, ktoré užívateľov nasmerovali na odkazy, ktoré kradli dáta. Už čoskoro sa ale situácia sťažila a expertné tímy museli svoju pozornosť presmerovať z ochrany užívateľských webových stránok na ochranu sietí, ktoré uchovávali kľúčové dáta a priemyselné systémy výskumného centra, ktoré bránili pred útokmi. Súčasne ako sa odborníci snažili odhaliť zdroj útoku museli čeliť aj narastajúcej kritike médií.

Organizátori zdôrazňujú, že napriek ukrajinsko-ruskému konfliktu nešlo o cvičenie zamerané proti Rusku. Ruskí hackeri – naviazaní na štát alebo konajúci individuálne – pravdepodobne stoja za rozsiahlymi kybernetickými útokmi na Estónsko v roku 2007 a  útokmi na webovú stránku NATO z marca tohto roka.

Víťazom súťaže sa stal tím z Varšavy. Spoločne s víťazom a Centrom výnimočnosti z Tallinu sa súťaže na diaľku zúčastnili aj krajiny ako Česko, Fínsko,  Francúzsko, Holandsko, Litva, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Rakúsko, Španielsko a Taliansko,.  Veľký prínos má tento typ cvičenia najmä pre menšie štáty. Ostatné kybernetické veľmoci ako Spojené štáty americké alebo Veľká Británia usporadúvajú zvyčajne svoje vlastné cvičenia. V novembri 2013 napríklad Bank of England usporiadala test bankového systému. Cieľom testu bolo prostredníctvom útoku vymazať dáta z počítačov.

Niektoré členské štáty NATO v poslednom období zvyšujú výdavky na kyberochranu. Rozpočet Pentagonu na rok 2014 dosiahol rekordnú úroveň 447 miliónov amerických dolárov, pričom Národný bezpečnostný úrad (NSA) má osobitnú rozpočtovú kapitolu.

Experti upozorňujú, že útoky sú stále viac sofistikovanejšie a komplexnejšie – hranice medzi štátnymi a neštátnymi aktérmi sa stierajú. Tomu zodpovedajú aj cvičenia. „Niekoľko rokov dozadu boli čisto technické. Dnes zahŕňajú tiež už aj politických expertov a prebiehajú na úplne inej úrovni“, hovorí bývalý americký expert, ktorý v súčasnosti pôsobí ako výskumník v Centre pre strategické a medzinárodné štúdie vo Washingtone.

Zdroj: http://gadgets.ndtv.com/internet/news/estonia-exercise-shows-natos-growing-worry-about-cyber-attacks-531945