Nový nástroj na ochranu aktivistov pred sledovaním zo strany vlády

Organizácie, ktoré sa zaoberajú ochranou ľudských správ a technológiami, predstavili program, ktorý dokáže vystopovať inštalované vládne sledovacie zariadenie. Nástroj by mal ochrániť najmä aktivistov.

Skupina organizácií bojujúcich proti ilegálnym sledovacím programom (CAUSE), ktorá zahŕňa napríklad Amnesty International, Privacy International, Digitale Gesellschaft a Electronic Frontier Foundation, vyvinula program s názvom „Detekt“. Je to bezplatný nástroj, ktorá dokáže odhaliť prítomnosť vládneho sledovacieho spywaru, ktorý by mohol čítať súkromné emaily alebo na diaľku zapnúť nahrávanie pomocou webkamery a mikrofónu.

Detekt vyvinul nemecký vývojár Cladio Guarinier. Ten bol súčasťou tímu, ktorý upozornil, že vlády na sledovanie používajú komerčne dostupný program FinFisher. FinFisher bol v minulosti využívaný voči aktivistom a bojovníkom za ľudské práva, čo pritiahlo pozornosť medzinárodných organizácií. Podľa Amnesty International Detekt je „spätný úder vládam, ktoré používajú informácie na svojvoľne zadržiavanie, zatýkanie a mučenie novinárov a ochrancov ľudských práv“. Koalícia ľudskoprávnych organizácií zároveň apelovala na zavedenie striktnej kontroly používania a predaja sledovacích zariadení.

Program na pomoc aktivistom je bezplatne dostupný verejnosti. Verejný je aj zdrojový kód programu, vďaka čomu môže byť modifikovaný a vylepšovaný komunitou. Zároveň však neposkytuje kompletnú anti-spyware ochranu, sústredí sa iba na doteraz známe vládne sledovacie programy.

Zdroj: http://www.itproportal.com/2014/11/20/free-tool-detects-government-surveillance-spyware/

(MK)