Obama plánuje vyčleniť 14 miliárd dolárov na ochranu pred hackermi

Obama chce zlepšiť ochranu federálnych a súkromných sietí pred kybernetickými útokmi, a preto navrhuje v rozpočte na fiškálny rok 2016 vyčleniť na túto oblasť sumu 14 miliárd dolárov. Republikáni však môžu byť proti.

Americký prezident tak pokračuje v trende, ktorý začal už počas Prejavu o stave Únie. V ňom Obama predstavil niekoľko cieľov, ktoré majú byť dosiahnuté prostredníctvom reformy kybernetickej bezpečnosti. Tentoraz už najmocnejší muž USA prichádza aj s konkrétnymi číslami potrebnými na uvedenie reformy do praxe. Medzi hlavné ciele patrí zlepšenie zdieľania informácií medzi súkromnými spoločnosťami a vládou, zvýšenie úrovne kapacít schopných čeliť kybernetickým útokom a vzdelávanie o kybernetickej bezpečnosti.

Navrhovaný rozpočet podľa Obamu „poskytuje prostriedky potrebné na ochranu národa pred kybernetickými útokmi, pretože žiadny iný národ alebo hacker nesmie byť schopný znefunkčniť naše siete, ukradnúť naše obchodné tajomstvá alebo narušiť súkromie amerických rodín.“

Spomínaných 16 miliárd dolárov by malo slúžiť na fungovanie šiestich centier kybernetických operácií, monitorovanie federálnych počítačových sietí alebo začatie programov, akými sú napr. tzv. Einstein intrusion detection system, ktorého úlohou je včas odhaliť neautorizovaný prístup do štátnej siete. Problémom však môže byť Kongres, ktorý momentálne kontrolujú Republikáni. Legislatíva týkajúca sa kybernetickej bezpečnosti totiž v minulosti v Kongrese uviazla. Obama prostredníctvom návrhu rozpočtu zároveň nalieha na to, aby bola daná legislatíva prijatá.

Prvou lastovičkou je kybernetická jednotka, ktorá sa má starať o funkčnosť domén s príponou .gov, tzv. E-gov Cyber division. Tá má spadať priamo pod Biely dom. Na jej činnosť bolo vyčlenených 20 miliónov USD. Jednotka bude zároveň dohliadať na to, aby boli obete útokov a dátových únikov informované zo strany agentúr zodpovedných za ich ochranu.

Americký dôraz na kybernetickú bezpečnosť je výsledkom viacerých hackerských útokov, ktoré sa odohrali v roku 2014, ale aj začiatkom roka 2015. Tie zasiahli viaceré súkromné spoločnosti a banky (Target, Home Depot, JPMorgan), ale aj vládnu sféru. Najväčší rozruch vyvolal útok na Sony, z ktorého USA obvinili Severnú Kóreu.

Odborníci s návrhom prezidenta Obamu súhlasia. Veria, že vďaka zvýšeniu rozpočtu dôjde k zníženiu počtu útokov a ich závažnosti. Spokojné však môžu byť aj zbrojárske firmy, ktoré už teraz hrajú dôležitú rolu v zaisťovaní kybernetickej bezpečnosti vo vládnom sektore. Väčší dôraz na túto oblasť by im tak priniesol ďalšie zákazky.

Zdroje:

http://www.cnet.com/news/obama-adds-14b-to-budget-for-stepped-up-cybersecurity/

http://kfgo.com/news/articles/2015/feb/02/obama-seeks-14-billion-to-boost-us-cybersecurity-defenses/

http://www.nextgov.com/cybersecurity/2015/02/white-house-debuts-dot-gov-cyber-enforcement-squad/104313/

(RK)