Obraz zo súkromných bezpečnostných kamier hackeri zverejnili na internete

Bezpečnostné opatrenia webových a bezpečnostných kamier, známych aj pod skratkou CCTV, prelomili hackeri z Ruska. Obraz verejne vysielajú na internete v reálnom čase.

Aktuálny obraz z tisícok kamier prenášajú na webovú stránku Insecam, ktorá je prístupná pre každého. Nahrávky zobrazujú priestory domácností, kancelárií, obchodov či barov. Na verejnosť tak prenikajú zábery nielen z verejných miest, ale aj zo súkromia britských príbytkov, kde sú CCTV obzvlášť populárne. Mnohé kamery tak zobrazujú detské izby, kuchyne či spálne rodinných domov.

Len v minulom roku sa na ostrovoch predalo približne 350 000 bezpečnostných kamier, majiteľom korých sa odporúča aktualizovať ochranné heslá.

Simon Rice, manažér skupiny pre technológie pracujúci v mimovládnom úrade zaoberajúcom sa ochranou národných údajov Information Commissioner’s Office, vysvetľuje, že prístupové heslá a informácie o všetkých zakúpených kamerách je možné nájsť online. A to v prípade, že si užívatelia ponechali heslo, ktoré bolo na zariadení vopred nastavené. Rice podotýka, že “zlé nastavenie kamier predstavuje jednu z ich najväčších bezpečnostných slabín. “

Hlavný bezpečnostný výskumník zo spoločnosti Kaspersky Lab, ktorá dodáva bezpečnostné produkty pre software, David Emm, jednoznačne odporúča po kúpe elektronických zariadení zmeniť pôvodne nastavené heslo. A to na routroch, kamerách či detských monitoroch. V konečnom dôsledku je to tá najistejšia ochrana pred hackerskými útokmi na tieto zariadenia.

Zdroj: http://www.itpro.co.uk/security/23568/russian-webcam-hackers-spy-on-uk-homes-offices

(PR)