Odomknúť telefón uchom? Nič nemožné!

Experimentálny systém Bodyprint identifikuje používateľa naskenovaním častí tela prostredníctvom kapacitného dotykového displeja.

Súčasné telefóny obsahujú množstvo osobných informácií – od e-mailových adries, telefónnych čísel až po fotografie. Jedinými spôsobmi ako si v súčasnosti ochrániť citlivé údaje sú PIN kódy, heslá a odtlačky prstov. Výskumníci z Yahoo Labs však vyvíjajú novú technológiu skenovania biometrických údajov, ktorá by mohla byť využiteľná nielen v oblasti zabezpečenia smartfónov.

Bodyprint je biometrický systém overovania identity, ktorého princíp spočíva v premene kapacitného displeja telefónu na skener s nízkym rozlíšením, ktorý dokáže rozlíšiť používateľa na základe naskenovania snímok uší, článkov prstov počas stisku, dlane či päste.

Tvorcovia technológie pracovali s myšlienkou, že súčasné kapacitné dotykové obrazovky majú rozlíšenie približne 6 dpi, čo je príliš nízke rozlíšenie na zachytenie jemných liniek a praslenov nachádzajúcich sa na odtlačku prsta. Povrchová plocha displeja je ale väčšia ako čítačky odtlačkov prstov, čo umožní  skenovať a zachytiť väčšie časti tela ako je odtlačok prsta. Jedným faktorom pri tvorbe novej, lacnejšej, technológie bola aj vysoká cena čítačiek odtlačkov prstov.

Tím výskumníkov z Yahoo Labs, ktorý viedol Christian Holz, testoval systém na dvanástich dobrovoľníkoch. K rozpoznaniu správnej časti tela došlo v 99,98% prípadov a s presnosťou 99,52% dokázala technológia Bodyprint identifikovať používateľa. K nesprávnemu vyhodnoteniu a odmietnutiu odtlačku ucha došlo len v jednom z trinástich pokusov. Bodyprint podporuje aj model používania viacerými používateľmi. V prípade zlepšovania sa rozlíšenia dotykových obrazoviek telefónov by mal Bodyprint spracovávať aj vyššiu úroveň podrobností skenovaných údajov.

Ďalším krokom výskumného tímu je testovať technológiu Bodyprint v širšom meradle.

Zdroj: cnet.com; christianholz.net

(AS)