Skupina hackerov, ktorá stojí za nedávnymi útokmi na americkú štátnu správu, má na svedomí ďalší útok. Tentoraz sa zamerala na United Airlines, druhú najväčšiu leteckú spoločnosť na svete.
Útok na Úrad personálneho riadenia (OPM) spôsobil, že hackeri získali prístup k údajom miliónov štátnych zamestnancov. Po prieniku do databázy amerických aerolínií United Airlines, ktoré sú zároveň druhou najväčšou leteckou spoločnosťou na svete, majú útočníci k dispozícii aj informácie o cestách (nielen) týchto ľudí. Podľa viacerých zdrojov pochádzajú hackeri z Číny.
Letecká spoločnosť bola napadnutá už koncom mája, resp. začiatkom júna, no správy o tomto útoku sa dostali na verejnosť až v priebehu tohto týždňa. Ukradnuté údaje by mali obsahovať informácie o pasažieroch, ich letoch a cieľových destináciách. Aerolínie sa tak zaradili na dlhý zoznam spoločností a inštitúcií, ktoré sa stali obeťou kybernetického útoku.
Závažnosť útoku zvyšuje fakt, že United Airlines je často využívaná politickými predstaviteľmi a úradníkmi Spojených štátov amerických. Hackeri by tak zozbierané informácie mohli prepojiť s tými, ktoré pochádzajú z predchádzajúcich útokov na OPM a poisťovaciu spoločnosť Anthem, a získať tak profily ľudí pracujúcich v tajných službách a obrannom sektore. Tieto údaje by dokonca mohli byť využité na vydieranie zamestnancov s prístupom k utajeným informáciám.
Najnovšie zistenia vyvolali špekulácie o tom, či neexistuje spojitosť medzi nedávnymi technickými problémami, ktoré okrem United Airlines zaznamenala aj burza v New Yorku a Wall Street Journal a kybernetickým útokom. Ak by sa táto domnienka potvrdila, únik údajov by mohol nabrať ešte väčšie rozmery. Zatiaľ sa však americká vláda bude musieť vyrovnať s ďalším útokom, ktorý pravdepodobne uskutočnili štátom podporovaný hackeri. Spojené štáty americké aj napriek aktívnej kybernetickej politike ostávajú zraniteľné, čo môže vyvolať diskusie v Kongrese a viesť ku striktnejšej kontrole kybernetického priestoru na území USA.
(RK)