Robert Fico na zozname „priateľov Ruska“, ktorý zverejnili hackeri

Ruskí hackeri, známi ako skupina Shaltay Boltay, zverejnili zoznam vysoko-postavených európskych lídrov, ktorí sa mali stať členmi neformálnej proruskej záujmovej skupiny.

Zoznam pochádza z emailovej komunikácie Georga Gavrisha, blízkeho spolupracovníka známeho politológa Moskovskej univerzity Alexandra Dugina. Dugin sa v minulosti osobne stretol s väčšinou spomínaných osôb. Politici, novinári, profesori, či predstavitelia vlád zo zoznamu boli označení buď ako „cieľová skupina“ alebo už priamo ako členovia klubu, ktorého úlohou bude presadzovať ruské záujmy. Samotný zoznam je pomenovaný „agenti“.

Sponzorom iniciatívy má byť podľa Shaltay Boltay ruský multimilionár Konstantin Malofeev, ktorý je známy svojimi úzkymi väzbami na Vladimíra Putina a ktorý sa tiež dostal aj na sankčný zoznam Európskej únie.

Na zozname sa okrem slovenského premiéra Roberta Fica ocitol napríklad aj Ion Iliescu (bývalý rumunský prezident), Suleyman Demirel (bývalý turecký prezident), Roman Giertych (bývalý poľský minister školstva), Viktor Orbán (maďarský premiér), Vojislav Kostunica (bývalý srbský prezident), Massimo Fini (taliansky novinár), Tibero Gratsiani (prezident talianskeho Inštitútu geopolitiky a aplikovanej vedy), Jurgen Elsasser (nemecký novinár a aktivista) a Felix Allemand (nemecký blogger).

Hackeri sa k útoku nepriznávajú. Tvrdia, že emailovú komunikáciu našli na internete náhodou. V auguste tohto roka sa zas preslávili náhodným „nálezom“ a zverejnením súborov z telefónu ruského premiéra Dmitry Medvedeva. V tom istom čase došlo tiež k ovládnutiu Medvedevovho účtu na Twitteri, na ktorom útočníci zverejňovali statusy namierené proti prezidentovi Putinovi a jeho konaniu.

Ak vás článok zaujal, podporte ho na vybrali.sme.sk.

Zdroj: http://news.softpedia.com/news/Russian-Hackers-Leak-List-of-Pro-Russian-Influence-Group-Made-of-High-Profile-European-Individuals-466418.shtml

(MM)