Rozmach kybernetických útokov praje poisťovacím spoločnostiam

Nárast počtu kybernetických útokov podnietil rozšírenie poistného trhu. Očakáva sa, že obrat poisťovacích spoločností, ktorý v roku 2013 predstavoval 1 miliardu USD, sa zdvojnásobí.

Spoločnosti sa môžu poistiť pred stratou výnosov, súdnymi procesmi, či poškodením reputácie a značky, ktoré im hrozia v dôsledku kybernetických incidentov. Záujem o poistné služby vzrástol po tom, ako v minulých týždňoch došlo k nabúraniu bezpečnosti firiem JP Morgan Chase & Co. a Home Depot. Útočníci získali prístup k osobným údajom 76 miliónov domácností a 7 miliónov malých firiem a informáciám o 56 miliónoch kreditných kariet. Priemerná strata veľkej firmy v dôsledku kyberútoku medziročné vzrástla z 3,9 milióna USD na 5,9 milióna USD. Pred hackerskými útokmi sú však zraniteľné nielen veľké, no aj stredné a malé firmy.

Počet kyberútokov sa medziročne zvýšil o 48 %, uvádza spoločnosť PricewaterhouseCoopers. Rick Welsh, predseda kyberochrany v spoločnosti Aegis London, ktorá sa zameriava na poistné služby, hovorí o kyberpoisťovníctve ako o „rastúcej príležitosti, ktorá sa vyskytuje raz za generáciu.“

Spoločnosti HP a Ponemom Institute zverejnili výskum, podľa ktorého potrebujú firmy na odhalenie hackerského útoku v priemere 170 dní. V niektorých prípadoch sa počet dní zvyšuje až na 259. Samotný čas, ktorý je potrebný na vyriešenie zisteného problému, stúpol za posledných 5 rokov o 33 %.

Celkový nárast kybernetických útokov a rozsah škôd, ktoré dokážu s čoraz viac sofistikovanejšími metódami spôsobiť, núti zvyšovať investície na riešenie problémov týkajúcich sa kybernetickej bezpečnosti. Podľa vyjadrenia Paula Tiao, partnera v Hunton & Williams a bývalého poradcu riaditeľa FBI, predstavuje rozšírenie hackerských útokov „jednu z najväčších národno-bezpečnostných hrozieb, ktoré máme.“ Na panelovej diskusii organizovanej americkou firmou poskytujúcou finančné poradenstvo preto vyzval na spoluprácu.

Zdroj: http://www.dispatch.com/content/stories/business/2014/10/12/breaches-open-up-market-for-insurers.html

http://www.itpro.co.uk/security/23306/cybercrime-costing-companies-127m-a-year

(PR)