Ruskí hackeri získali Obamove maily

Hackeri, ktorí v októbri 2014 získali prístup k niektorým neutajovaným sieťam Bieleho domu, získali aj mailovú korešpondenciu samotného prezidenta.

Minuloročný útok na počítačovú sieť kancelárie amerického prezidenta mohol napáchať viac škody, ako sa mohlo na prvý pohľad zdať. Podľa denníka The New York Times, ktorý sa odovoláva na rozhovor s vysokopostaveným úradníkom z prostredia vyšetrovania incidentu, sa hackerom nepodarilo preraziť vysoko zabezpečené servery. Tie spravujú utajovanú emailovú komunikáciu z prezidentovho Blackberry. Získali však prístup k neutajovaným schránkam viacerých ľudí z Bieleho domu i mimo neho.

S týmito osobami prezident pravidelne komunikoval, vďaka čomu získali správy, ktoré odoslal i prijal. Aj keď únik tajných informácií nebol doposiaľ úradom potvrdený, hackeri mohli získať prístup k viacerým dôležitým informáciám. Správy totiž obsahovali detaily prezidentovho programu, jeho komunikáciu s  veľvyslancami a diplomatmi, či dokonca diskusiu o ďalšom smerovaní politiky.

Washington zatiaľ nepotvrdil, aké množstvo komunikácie hackeri získali ani citlivosť týchto informácii. Podľa vyšetrovateľov tento útok ale nesie rukopis ruských hackerov, ktorí boli s najväčšou pravdepodobnosťou podporovaní priamo z Moskvy. Kým Číňania sa zameriavajú hlavne na zber komerčných informácií, Rusi si vyberajú skôr politické ciele a svoje útoky sa snažia zahladiť. Predpokladu, že za týmto útokom stojí Moskva, nahráva i fakt, že sa odohral počas zvýšeného napätia medzi USA a  Ruskom pre konflikt na Ukrajine. Aj keď všetko nasvedčuje tomu, že za útokom stoja Rusi, pôvodca útoku nebol oficiálne potvrdený.

Obama sa nestal cieľom podobných útokov prvýkrát. V roku 2008 sa počas volebnej kampane stal cieľom čínskych hackerov. Veľmi často využíva emailovú komunikáciu, čo viedlo k hádke s  tajnou službou, keďže sa nechcel vzdať svojho Blackberry. Nakoniec dostal špeciálny smartphone a zoznam ľudí, s ktorými má povolené komunikovať prostredníctvom mailov, je prísne strážený.

Zdroj: Nytimes.com; Zdnet.com

(MK)